Dane klientów Microsoft także na serwerach poza USA. Dla bezpieczeństwa

Najnowsze

Aktualizacja:
Wikipedia/Ben Franske (CC-BY-SA)Microsoft zdecydował się na zdecydowany krok

Microsoft pozwoli swoim zagranicznym klientom na przechowywanie ich danych osobowych na serwerach poza Stanami Zjednoczonymi - pisze "Financial Times". Tym samym firma łamie wspólny front dużych koncernów technologicznych, które do tej pory przyjmowały wspólny sposób odpowiedzi na skandal wokół działań amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego NSA.

- Choć wiele firm sprzeciwia się temu, stało się to konieczne w wyniku nieszczelności, które wykazały, że NSA monitorowała dane zagranicznych obywateli - podkreślił Brad Smith, główny prawnik Microsoftu.

Smith podkreślił w rozmowie z "Financial Times", że "ludzie powinni mieć możliwość dowiedzenia się, czy ich dane zostały poddane prawom i dostępowi w innym kraju i powinni mieć możliwość dokonania świadomego wyboru, gdzie przechowują swoje dane". Dodał, że klienci mogą wybrać różne, istniejące centra danych Microsoftu. Niedawno skandal po ujawnieniu informacji o nielegalnym nadzorze internetu przez NSA spowodowało napięcia miedzy Stanami Zjednoczonymi i najbliższymi sojusznikami.

Tak i nie

Gest Microsoftu natychmiast przyjęli zwolennicy ochrony prywatności, choć niektórzy z nich podkreślają, że na on na celu podzielenie firm technologicznych. Niektórzy wątpią też w skuteczność takich metod. Podkreślają zarazem, że ochrona danych na podstawie lokalnych przepisów powinno utrudnić NSA nielegalne ich wykorzystywanie. Burzę wokół działań NSA wywołały ujawniane stopniowo od pół roku przez byłego konsultanta NSA Edwarda Snowdena informacje o tym, że NSA zbiera na masowa skalę dane telefoniczne i internetowe zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Oburzenie wyrażali nie tylko obrońcy praw obywatelskich i inwigilowane rządy europejskie. Pomimo, że wszystkie najważniejsze firmy technologiczne zaprzeczyły, jakoby udostępniały dane, zaufanie do nich wśród wielu użytkowników w USA i Europie znacząco spadło.

Autor: mn/klim/ / Źródło: Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Ben Franske (CC-BY-SA)