"Dalsze cięcie stóp - prawdopodobne"

Najnowsze

Aktualizacja:
fotorzepaSławomir Skrzypek: Dalsze obniżki stóp procentowych są prawdopodobne

- Dalsze obniżki stóp procentowych są prawdopodobne - uważa szef Narodowego Banku Polskiego. Sławomir Skrzypek zapewnił, że wszystkie dane z rynku będą przed decyzją ws. stóp szczegółowo przeanalizowane.

- Jesteśmy w dalszym ciągu w cyklu obniżek, więc obniżki są prawdopodobne - tłumaczył Skrzypek. Dopytywany w tym kontekście o sytuację naszej waluty, zaznaczył, że kolejne obniżki stóp procentowych powodowały pozytywną reakcję złotego. Kurs polskiej waluty nieco wzrastał, a dopiero następnie "podążał za trendem".

"Obniżki stóp nie osłabiły złotego"

Skrzypek nie zgodził się z opinią, że ostatnie obniżki stóp wpłynęły na osłabienie kursu złotego. - Przyczyny są zupełnie inne - podkreślił.

Szef NBP nie spodziewa się też, by w tym roku kurs złotego mógł mieć wpływ na poziom inflacji. - Inflacja stopniowo będzie podążała do celu, który osiągnie jeszcze w tym roku, może być nawet nieco poniżej celu - mówił. Zaznaczył, że jeszcze w tym miesiącu podana zostanie najnowsza prognoza.

Cięcie także w resorcie

Powiedział także, że czeka na odpowiedź premiera na jego list i na informację o szczegółach cięć w budżecie. Pytany, kiedy spotka się z Donaldem Tuskiem, odparł: - Wtedy, kiedy zostanę zaproszony.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fotorzepa