Dają w Polsce więcej miejsc pracy niż kopalnie. Rosną jak grzyby po deszczu

Najnowsze

TVN24Centra usług rosną jak grzyby po deszczu

Okazuje się, że młody, bo liczący zaledwie dziesięć lat sektor, daje więcej miejsc pracy niż górnictwo węgla kamiennego. Chodzi o centra usług dużych, zagranicznych koncernów, które błyskawicznie rozwijają się w Polsce - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Wśród miast liderem jest Poznań. Jak się dowiedziała gazeta, o ulokowaniu tu swoich centrów usług niebawem poinformują dwa amerykańskie koncerny - Mars, który ma w Polsce fabrykę słodyczy, mleka dla kotów i karmy dla zwierząt, oraz Owen-Illinois, wytwarzający w Jarosławiu i Poznaniu szklane butelki.

To kolejnych 200 nowych miejsc pracy. W tym roku mają zapaść decyzje o otwarciu tam 2-3 dużych centrów, zatrudniających ponad 500 osób.

Dużo miejsc pracy

Jak wyliczył Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, w zagranicznych centrach nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce pracuje już ponad 120 tys. osób. To więcej niż w kopalniach węgla, gdzie wg GUS zatrudnionych jest 113 tys. osób. Do tego należy doliczyć kilkadziesiąt tysięcy etatów w centrach polskich firm.

Autor: mn//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24