Dairy Milk przeniosą nad Wisłę

Najnowsze

TVN24Dairy Milk będzie produkowana nad Wisłą

Nowy właściciel marki Cadbury, amerykański koncern Kraft, do końca tego roku przeniesie część produkcji do Polski. Jednocześnie zapadła decyzja o zamknięciu zakładów w Somerdale w Wielkiej Brytanii. Firma Cadbury w Polsce miała już kilka swoich zakładów.

Kraft podtrzymał plany zamknięcia zakładów w Somerdale w Keynsham pod Bristolem i przeniesienia produkcji do Polski.

Bo w Wielkiej Brytanii się nie opłaca

Na początku lutego, po przejęciu Cadbury, Kraft zapowiadał, że utrzyma poziom zatrudnienia w brytyjskich zakładach firmy. Teraz jednak uznał, że "zmiana planów, których realizacja jest mocno zaawansowana byłaby nierealistyczna". Według Krafta, utrzymanie produkcji w Somerdale nie jest opłacalne.

Kraft podtrzymał zarazem plan inwestycji Cadbury w zakładach Bournville pod Birmingham w wysokości 30 mln funtów.

Większość produkcji z Somerdale zostanie przeniesiona właśnie do Polski. Ma się to stać do połowy tego roku.

Zakłady w Somerdale zatrudniają ok. 400 pracowników. Produkują m.in. sztandarowy produkt marki Cadbury - czekoladę Dairy Milk, minijajka czekoladowe, toffi i batoniki. Po przeniesieniu produkcji do Polski na miejscu ma pozostać tylko szczątkowa załoga.

To nie pierwsza taka inwestycja w Polsce

Zarówno Cadbury, jak i Kraft od dawna obecne są na polskim rynku. Cadbury jest w Polsce właścicielem fabryki w Bielanach Wrocławskich i dawnych zakładów Wedla w Warszawie. W 2008 r. uruchomił w Polsce produkcję gumy do żucia w Skarbimierzu.

Komisja Europejska zgodziła się w styczniu na przejęcie Cadbury przez Krafta pod warunkiem sprzedaży aktywów w Polsce i Rumunii. W przypadku naszego kraju koncern musi sprzedać markę Wedel, należącą dotąd do Cadbury.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24