Czym OFE mają wypchane portfele

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plWartość akcji, w których OFE mają co najmniej 1 proc. aktywów, przekracza 35 mld zł

Fundusze emerytalne w drugiej połowie minionego roku zwiększyły zaangażowanie w akcje. Wykorzystywały jednak wzrost kursów akcji największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie i lekko zmniejszały zaangażowanie w te firmy - wynika z ustaleń "Parkietu".

Według wyliczeń gazety giełdy, na koniec ubiegłego roku łączna wartość akcji, w których OFE mają powyżej jednego procenta udziałów, przekracza 35 mld zł. W porównaniu z końcem czerwca 2010 oznacza to wzrost o blisko 47 proc., czyli o 11 mld zł. O tyle wzrosła w drugiej połowie 2010 roku wartość akcji będących w posiadaniu otwartych funduszy emerytalnych, w których mają one co najmniej 1 proc. aktywów.

OFE w drugim półroczu kupowały akcje Bogdanki, zwiększyły też zaangażowanie w PGE. Najwięcej aktywów niezmiennie mają ulokowane w akcjach banków.

Nie brakuje jednak przykładów firm, w których akcjonariacie obecny udział funduszy jest mniejszy niż pół roku wcześniej - zaznacza gazeta. Jej zdaniem, oznacza to, że sprzedawały one takie papiery. Dotyczy to m.in. trzech największych zaangażowań OFE - banków Pekao i PKO BP oraz KGHM.

W półrocznych zestawieniach inwestycji funduszy emerytalnych znajdują się akcje PZU i Tauronu – największych debiutantów z pierwszej połowy 2010. Nie ma w nich natomiast najgłośniejszego debiutanta z II półrocza – Giełdy Papierów Wartościowych. GPW znajdzie się w szczegółowych raportach, które OFE przekażą za kilka dni.

Źródło: Parkiet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl