Czym jest "pieremyczka"? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

TVN24 BiSCo dziś w TVN24 Biznes i Świat?

Gazowe połączenia i węglowe interesy tłem do afery podsłuchowej? W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, co miał na myśli premier Donald Tusk, mówiąc, że podsłuchy mają związek z osobami działającymi w dziedzinie połączeń gazowych między Polską a Rosją. Śledzimy też wydarzenia na unijnym szczycie, gdzie będą zapadały decyzje ws. najważniejszych stanowisk w UE.

Donald Tusk zdobył wotum zaufania dla rządu. W TVN24 Biznes i Świat analizujemy, co miał na myśli premier mówiąc o tym, że wydarzenia związane z podsłuchami "mają związek z osobami, które działały w dziedzinie połączeń gazowych między Polską a Rosją".

Szef rządu mówił w Sejmie, że "każdy, kto interesował się na tej sali problemem tzw. pieremyczki, czyli połączenia gazowego, które miało omijać Ukrainę, pamięta także zdarzenia, z którymi związane są niektóre osoby pojawiające się w kontekście afery podsłuchowej". Premier nawiązał też do wątku mówiącego o tym, że ujawnienie nagrań może mieć związek z tzw. sprawą węglową. Dlatego sprawdzamy również skąd Polska importuje węgiel, o ile jest on tańszy od polskiego (mimo kosztów transportu) i dlaczego.

Szczyt UE

Tymczasem w Unii Europejskiej trwa walka o kluczowe stanowiska. Dziś wieczorem rusza unijny szczyt w Ypres w Belgii. Jutro politycy przeniosą się do Brukseli. Rozmowy będą dotyczyć nie tylko obsadzenia najważniejszych stanowisk (m.in. nominacji nowego szefa Komisji Europejskiej), ale także unii energetycznej i kolejnych sankcji wobec Rosji. Przywódcy europejskich państw chcą również podpisać umowę stowarzyszeniową z Gruzją i Mołdawią, a także część handlową porozumienia z Ukrainą.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy również zastanawiać się nad tym, jak potoczy się przyszłość Ukrainy. Na wschodzie tego kraju pomimo ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy tygodniowego zawieszenia broni wciąż dochodzi do starć między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami. Prezydent Francji i kanclerz Niemiec wezwali Władimira Putina i Petra Poroszenkę, by zrobili wszystko na rzecz przestrzegania rozejmu na Ukrainie. Putin zaapelował, by tymczasowe zawieszenie broni na Ukrainie zostało przedłużone poza piątek, kiedy teoretycznie ma ono wygasnąć.

Płot wystarczy?

Co ciekawe rada ministrów Ukrainy zdecydowała odgrodzić się od Rosji. Ministrowie postanowili wykonać "prace inżynieryjno-techniczne", które mają wzmocnić bezpieczeństwo na granicy z Rosją. Dokument jest tajny, a Rada nie zdradziła szczegółów planu. Prawdopodobnie chodzi o budowę płotu długiego na blisko 2 tysiące kilometrów.

Co w Polsce?

Na antenie TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy również jakie są szczegóły porozumienia PKP Intercity z Alstomem w sprawie Pendolino. Szybkie pociągi mają wyjechać na polskie tory zgodnie z zapowiedzią, czyli w połowie grudnia. Dziś zbierze się walne zgromadzenie akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Poznamy nowego prezesa giełdy, którym najpewniej zostanie Paweł Tamborski.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat