Najnowsze

Czy spekulanci zaatakują USA?

Najnowsze

PAP/EPAPrezydent USA osiagnął sukces, ale rynki żądają wyższej premii za ryzyko inwestowania w papiery rządu

Przedłużenie ulg podatkowych w USA wywołało burzę na rynkach. Stany Zjednoczone są w trudniejszej sytuacji fiskalnej niż strefa euro - powiedział doradca banku centralnego Chin Li Dao-Kui. Według ekonomisty, decyzja Baracka Obamy o przedłużeniu cięć podatkowych o kolejne dwa lata pogrąża amerykańskie finanse. Także agencje ratingowe ostrzegają, że USA mogą stracić najwyższą z możliwych ocenę wiarygodności kredytowej.

Agencja Moody's obawia się, że na dwuletnim przedłużeniu cięć podatkowych przez prezydenta Obamę może się nie skończyć. Gdyby tak się stało, zagrożony byłby amerykański rating kredytowy.

Musicie zapanować na swoim długiem

Z kolei agencja Fitch podkreśla, że Stany Zjednoczone powinny przedstawić plan konsolidacji finansów po to, żeby zadbać o trwałość ratingu AAA. Choć analitycy twierdzą, że w krótkiej perspektywie przedłużenie ulg podatkowych może pomóc amerykańskiej gospodarce, w długiej perspektywie mogą zagrozić amerykańskim finansom.

Biały Dom zapewnia, że przedłużenie obowiązywania ulg nie zwiększy amerykańskiego deficytu budżetowego. Wydłużenie obowiązywania ulg we wtorek wspólnie uzgodniły administracja prezydenta Baracka Obamy i amarykański Kongres.

Za rok zaczną uciekać od dolara

Chiński ekspert mówi natomiast, że dolar jeszcze przez rok będzie stabilny, bo uwagę inwestorów przykuwają obecnie problemy w strefie euro. Doradca chińskiego banku centralnego w Pekinie uważa, że za dwa-trzy lata inwestorzy zaczną odwracać się od amerykańskich papierów. Opinia doradcy chińskich bankierów centralnych jest tym bardziej istotna, że Chiny posiadają największe na świecie rezerwy amerykańskich obligacji.

Rentowność amerykańskich papierów gwałtownie wzrosła po przemówieniu Baracka Obamy, który ogłosił plan przedłużenia o dwa lata cięć podatkowych wprowadzonych przez Georga Busha. W środę po południu rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosiła 3,23 proc., więcej o 22 punkty bazowe niż niemieckich.

Coraz większe koszty zadłużenia

Natomiast Nouriel Roubini - ekonomista, który przewidział ostatni kryzys - obawia się Stany Zjednoczone może czekać dalszy wzrost rentowności obligacji, czyli będą płacić znacznie więcej za pożyczane pieniądze, bo inwestorzy w amerykańskie papiery mogą żądać coraz wyższych premii za ryzyko.

Według ekonomisty, Barack Obama zamiast walczyć z narastającym zadłużeniem, kontynuuje politykę zwiększania wydatków. Roubini oblicza, że przedłużenie cięć podatkowych o kolejne dwa lata będzie kosztowało amerykański budżet 900 miliardów dolarów. Narastające zadłużenie może - według Roubiniego - sprowokować największych inwestorów w obligacje do żądania wyżych odsetek.

Część ekonomistów obawia się, że rosnąca cena obsługi amerykańskiego długu, może wykoleić rachityczne ożywienie gospodarcze za Atlantykiem.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA