Najnowsze

Czy sankcje uderzą w rosyjską branżę IT?

Najnowsze

Aktualizacja:
Unia rozszerza sankcje wobec Rosji
TVN24 Biznes i ŚwiatUnia rozszerza sankcje wobec Rosji

Rosyjskie firmy hi-tech nie odczują w znacznym stopniu skutków sankcji amerykańskich polegających na zakazie eksportu do Rosji zaawansowanych technologii - ocenił we wtorek minister finansów Rosji Anton Siłuanow. Innego zdania jest rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow. Jego zdaniem sankcje te uderzą w rosyjskie firmy.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, czy państwo pomoże branżom hi-tech, które ucierpią w wyniku sankcji, Siłuanow odrzekł: "Nie widzę, by jakiekolwiek firmy ucierpiały".

Dodał, że sankcje nie będą miały negatywnych skutków dla firmy Rostiech (Rostec), której szef Siergiej Czemiezow został objęty restrykcjami USA. Czemiezow "jest po prostu wynajętym menadżerem" - powiedział Siłuanow.

Jednak uderzą?

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow przyznał we wtorek, że amerykańskie sankcje polegające na zakazie eksportu do Rosji zaawansowanych technologii uderzą w rosyjskie firmy tego sektora.

W wywiadzie, który ukazał się na stronie Gazeta.ru, Riabkow oświadczył, że "znaczenie tych środków jest całkowicie oczywiste" dla strony rosyjskiej. Dodał, że obawy dotyczą "zwłaszcza ograniczenia współpracy w dziedzinie wysokich technologii, głównie eksportu z USA do Rosji produktów podwójnego zastosowania". - To wszystkie uderza w nasze przedsiębiorstwa i przemysł high-tech - powiedział.

Wiceszef dyplomacji wskazał też, że nie ma potrzeby spieszyć się z odwetowymi sankcjami wobec Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, ale z pewnością takie środki zostaną wprowadzone. Dodał, że strona rosyjska przygląda się sytuacji na chłodno i nie ulega zaślepieniu.

Amerykańskie sankcje

USA ogłosiły w poniedziałek, że obejmują sankcjami w postaci zakazu wizowego i zamrożenia aktywów kolejnych 17 przedstawicieli Rosji, w reakcji na politykę Moskwy wobec Ukrainy. Ponadto zamrożeniem aktywów Waszyngton objął 17 rosyjskich firm. Sankcje obejmują też eksport pewnych wysokich technologii, które zdaniem USA mogłyby wzmocnić potencjał wojskowy Rosji.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że Rosja będzie zdolna zastąpić własnymi produktami straty w imporcie wyrobów dla przemysłu zbrojeniowego.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google

Pozostałe wiadomości