Czy przed zimą Rosja i Ukraina załagodzą konflikt gazowy? "Dla nas to kwestia zasad"

Najnowsze


Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział, że ma nadzieję, iż Moskwa i Kijów w tym tygodniu rozstrzygną różnice ws. harmonogramu spłat przez Ukrainę długów gazowych.

Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę w czerwcu, w wyniku konfliktu wokół cen gazu. Po kilku rundach rozmów Unia - Moskwa - Kijów strony informował o postępie w sprawie.

Jak zapłacą?

Nowak podkreślił we wtorek, że Kijów musi spłacić przynajmniej część wartego 5,3 mld dolarów długu, zanim Gazprom wznowi dostawy. - Dla nas to kwestia zasad, że część długu powinna być spłacona przed rozpoczęciem dostaw - podkreślił minister.

Dodał, że Ukraina jest gotowa zapłacić 3,1 mld dolarów ze swojego długu, ale harmonogram i cena są jeszcze do uzgodnienia. Moskwa chce, by Kijów spłacił zadłużenie w dwóch transzach - 2 mld dolarów, zanim zostaną wznowione dostawy gazu, i 1,1 mld dolarów do końca tego roku.

Rosyjski minister poinformował też, że Ukraina chce płacić w trzech transzach - 1,5 mld, 800 mln i 800 mln dolarów. Chce też zapłacić dopiero po wznowieniu dostaw.

Rozmowy wznowione

W poniedziałek Nowak poinformował, że Rosja i Unia Europejska w czwartek lub piątek wznowią w Berlinie rozmowy w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę.

Podczas poprzednich negocjacji gazowych w niemieckiej stolicy przedstawiciele Rosji i Ukrainy wynegocjowali przy współudziale Komisji Europejskiej "pakiet zimowy", czyli projekt porozumienia mający zapewnić bezproblemowe dostawy gazu na Ukrainę w okresie zimy.

Projekt porozumienia przewiduje, że Ukraina zobowiąże się do zapłacenia stronie rosyjskiej do końca roku w dwóch ratach 3,1 mld dolarów tytułem spłaty długów za dostarczony wcześniej gaz. Po zapłaceniu pierwszej raty (2 mld dolarów), co ma nastąpić do końca października, Ukraina otrzyma od Gazpromu do marca 2015 roku co najmniej 5 mld metrów sześciennych gazu, płacąc za te dostawy z góry po 385 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Możliwe będzie zwiększenie dostaw do 12 mld metrów sześciennych, w zależności od potrzeb.

Jeśli ta propozycja zostanie zatwierdzona przez rządy Rosji i Ukrainy, to pod koniec tygodnia w Berlinie ma zostać podpisany wiążący protokół do dotychczasowej umowy gazowej, obowiązujący do marca 2015 roku.

Autor: mn / Źródło: Reuters