Czy PKO zbuduje monopol?

Najnowsze

TVN24UOKiK przygotowuje się do ewentualnego przejęcia BZ WBK przez PKO

Przejęcie banku BZ WBK przez giganta PKO BP może oznaczać monopol na rynku. - Taka koncentracja musi zostać zbadana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - powiedziała TVN CNBC Biznes rzeczniczka Urzędu Małgorzata Cieloch.

- My się już do tego przygotowujemy, bo wiemy, że będzie to jedna z większych koncentracji i w tej chwili zbierane są i analizowane wszelkie materiały. Jak ten wniosek wpłynie będziemy przygotowani do tego, żeby dopytać przedsiębiorców o konkretne rynki, o konkretne zagrożenia dla konkurencji - powiedziała w TVN CNBC Biznes Małgorzata Cieloch.

Do stwierdzenia pozycji dominującej na rynku wystarczy potwierdzenie jej tylko w jednej grupie produktowej, na przykład w liczbie udzielanych kredytów czy wydawanych kart. Jednak warunkowo zgoda na koncentrację może być wydana, jeśli ma pozytywny wpływ na gospodarkę narodową. UOKiK na wydanie decyzji ma 2 miesiące od złożenia wniosku.

- To, że ktoś jest silny teraz na rynku nie oznacza, że przy połączeniu ta siła nadal będzie odgrywała ogromne znaczenie. Dlaczego? Dlatego, że być może koncentracja będzie dotyczyła tych grup produktowych, które akurat nie będą stanowiły zagrożenia dla całego rynku - dodała Cieleoch.

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział w tym tygodniu, że Skarb Państwa będzie popierał starania PKO BP o przejęcie BZ WBK.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24