Czy mamy zmowę deweloperów?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESDeweloperzy nie zgadzają się z UOKiK

Deweloperzy zmówili się przeciwko klientom? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy uchwalony przez deweloperów Kodeks Dobrych Praktyk zmusza klientów do godzenia się na bardzo niekorzystne dla nich zapisy w umowach. - To nieprawda - odpowiadają deweloperzy.

UOKiK ma zastrzeżenia do dwóch punktów ich kodeksu. Wątpliwości Urzędu budzi postanowienie, w którym deweloperzy zastrzegają możliwość zmiany powierzchni lokalu nawet o 2 procent.

Jego zdaniem, może to skutkować ograniczeniem odpowiedzialności przedsiębiorców za nienależyte wykonanie umowy i prowadzić do sytuacji, w której konsumenci będą musieli zaakceptować lokal o innej powierzchni niż zamierzali nabyć.

W naszym kodeksie jest wyraźnie powiedziane, że klient płaci za to co otrzymuje. Jeśli dostaje za dużo to prosimy o dopłatę, jeśli za mało to zwracamy Bielecki o deweloperach

- Wybudowane pomieszczenie zawsze różni się pod względem metrażu od tego planowanego, ponieważ nie da się z dokładnością co do milimetra wybudować ścian - odpiera zarzut na antenie TVN CNBC Biznes Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - W naszym kodeksie jest wyraźnie powiedziane, że klient płaci za to co otrzymuje. Jeśli dostaje za dużo to prosimy o dopłatę, jeśli za mało to zwracamy - dodaje.

Cena budzi zastrzeżenia

Inne zastrzeżenie Urzędu dotyczy postanowienia umożliwiającego zmianę ceny mieszkania już po podpisaniu umowy. Zdaniem UOKIK ogranicza to konsumentom możliwość odstąpienia od umowy jedynie do sytuacji, gdy cena wzrośnie o ponad 10 procent - czyli w przypadku większości nowych mieszkań o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Zdaniem Urzędu takie zapisy w porozumieniu deweloperów są bardzo groźne dla klientów, ponieważ może dojść do sytuacji, w której nabywca mieszkania nie będzie miał wyboru i będzie musiał się na nie godzić.

W grudniu 2007 roku z inicjatywy Związku powstał Katalog Zasad Umowy Deweloperskiej, który jest częścią przyjętego wcześniej Kodeksu Dobrych Praktyk. Jego celem ma być uregulowanie kwestii związanych z zakupem mieszkania.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES