Czy jesteśmy już lekomanami?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sprzedaż leków w Polsce rośnie od trzech lat o ponad 10 proc. rocznie

21,4 mld złotych wyniosła wartość rynku sprzedaży produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w całym 2009 roku. Dynamika była wyższa niż w poprzednich dwóch bardzo dobrych latach, gdy wynosiła po mniej więcej 10 proc. - pisze "Parkiet".

W 2009 roku hurtowy rynek leków pobił rekord, przekraczając barierę 20 mld zł. Jak policzył IMS Health, firma monitorująca branżę, wartość sprzedaży produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce – mierzona w cenach hurtowych netto – w całym 2009 roku wyniosła 21,4 mld zł.

W grudniu zdrowiejemy

Wzrost mógłby być jeszcze wyższy, ale w ostatnim miesiącu roku obroty wzrosły „tylko” o 5 proc., wobec 27-procentowej dynamiki w listopadzie. Nominalnie sprzedaż pomiędzy listopadem a grudniem spadła z około 2 mld zł do 1,6 mld zł (o przeszło 20 proc.). Niższa dynamika w grudniu jest charakterystyczna dla branży, choć w zeszłym roku tendencja była wzmocniona, bo szczyt zachorowań sezonowych nastąpił w październiku i w listopadzie.

– Spadek wartości w grudniu w porównaniu do listopada miał charakter sezonowy i jest charakterystyczny dla końca roku, jednak w 2009 roku był on znacznie większy niż w poprzednich latach – tłumaczy "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Marcin Gawroński z IMS Health. Przyczyną zmniejszenia wartości rynku był spadek zachorowań na grypę sezonową w grudniu oraz większa liczba dni wolnych od pracy.

Szturm na apteki wywołany groźbą grypy

O świetnym całorocznym wyniku zadecydował listopad, kiedy Polacy wystraszeni informacjami o epidemii świńskiej grypy ruszyli do aptek po lekarstwa. Wówczas wartość rynku rok do roku podskoczyła o ponad 27 proc. Wiadomo już także, że 6-procentowa prognoza wzrostu w 2009 roku rynku farmaceutycznego liczonego w cenach detalicznych okazała się zbyt niska.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Parkiet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24