Czy gospodarka zamarznie?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Minister finansów uspokaja: pomimo ciężkiej zimy polska gospodarka urośnie w tym roku o 3 proc.

Sroga zima może dać się we znaki polskiej gospodarce. - Taka pogoda może obniżyć Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale o kilka dziesiątych procent - przyznał w rozmowie z RMF FM minister finansów Jacek Rostowski.

Szef resortu finansów dodał jednak, że efekt nie powinien być wyraźnie odczuwalny i bolesny. Przypomnijmy, że prognoza gospodarcza zapisana w ustawie budżetowej na ten rok przewiduje wzrost PKB na poziomie 1,2 proc. - Bardziej realny wydaje się jednak wzrost zapisany w planie konwergencji - przyznał minister Jacek Rostowski.

W dokumencie przesłanym do Komisji Europejskiej Ministerstwo Finansów założyło tegoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 3 procent.

jednak niektóre sektory gospodarki z powodu zimy bardzo mocno ucierpią - na przykład budownictwo - mówi TVN CNBC Biznes Erenest Pytlarczyk główny analityk BRE Banku.

- Niestety są sektory polskiej gospodarki takie jak choćby budownictwo, częściowo także i przemysł, transport, które ewidentnie na takim wybuchu zimy i ostrej zimie będą traciły. Co prawda jest wyższe zużycie energii i to w tej kategorii będziemy widzieli, ale efekt może okazać się negatywny dla wzrostu gospodarczego - uważa Pytlarczyk.

Źródło: TVN CNBC Biznes; RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN24