Czy euro przetrzebi nasze portfele, dowiemy się za pół roku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W połowie roku poznamy raport o euro

W połowie tego roku Narodowy Bank Polski przedstawi wstępny szkic raportu na temat przyjęcia przez Polskę euro - poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Pełny raport na temat korzyści i zagrożeń wynikających z przyjęcia euro ma zostać przedstawiony w grudniu tego roku. Wcześniej NBP informował, że taki dokument zostanie przedstawiony na przełomie 2008 i 2009 roku. Jak zapowiedział niedawno prezes NBP, do czasu publikacji tego raportu NBP ma zajmować neutralne stanowisko w sprawie euro.

W środę Skrzypek zapowiedział też, że Rada Polityki Pieniężnej chce się spotkać z przedstawicielami resortu finansów, aby omówić perspektywy wejścia do strefy euro.

Kiedy euro? Dotychczas Polska nie wyznaczyła daty przyjęcia wspólnej unijnej waluty. Z dotychczasowych wypowiedzi prezesa NBP wynikało, że najwcześniejszy możliwy termin to 2012-2013 r.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt. proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa. Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać o więcej niż o 2 pkt. proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji. Ponadto dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24