Czy do Unii wraca inflacja?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huWskaźnik inflacji w Polsce należy do najwyższych w całej UE

Ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły w sierpniu 2009 r. w ujęciu rocznym o 0,2 proc., podczas gdy w lipcu spadły o rekordowe 0,7 proc. - podał w środę Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Jednak liczona w ujęciu miesięcznym inflacja w Unii zaczyna wracać. Ceny wzrosły o 0,3 proc. Natomiast w Polsce inflacja HICP obniżyła się w sierpniu w ujęciu rocznym do 4,3 proc. z 4,5 proc. w lipcu.

Wstępne szacunki przewidywały roczny spadek cen w Unii w sierpniu również na 0,2 proc. W Polsce w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,4 proc. W Polsce wysoki wzrost cen

Liczony przez GUS wskaźnik CPI w sierpniu wyniósł 3,7 proc. rdr. Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu