Czy ceny na Wyspach oszaleją?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huRząd brytyjski wpompował gigantyczne pieniądze do gospodarki i efektem tej "akcji ratunkowej" może być wybuch inflacji

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii mogą wzrosnąć w ciągu najbliższych dwóch lat aż szesnastokrotnie - tak prognozuje ekonomista brytyjskiego instytutu badawczego Policy Exchange. Przestrzega też przez znacznym wzrostem cen kredytów.

Policy Exchange prognozuje, że z powodu szybkiego wzrostu cen konsumpcyjnych Bank Anglii podniesie do 2012 roku stopy procentowe z obecnych 0,5 proc. do 8 proc.

Według Instytutu monitorującego działania władz, Wielkiej Brytanii grozi szybki wzrost inflacji, którą będzie mogło utrzymać w ryzach tylko podniesienie głównej stopy do 8 procent. Obecnie wynosi ona 0,5 procent i jest najniższa w historii.

Brytyjska gazeta "Daily Mail" wylicza, że jeśli prognozy ekonomisty się sprawdzą, to średnia miesięczna rata kredytu hipotecznego wzrośnie z 500 do 1400 funtów. Pesymistycznie o brytyjskiej inflacji wypowiadał się w zeszłym miesiącu wiceszef Banku Anglii, który ostrzegał, że ceny będą rosły szybciej niż przewiduje rynek.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu