Czwarty przypadek ASF w Polsce. Locha znaleziona na granicy z Białorusią

Najnowsze

sxc.hu | Assunta PiuKolejny przypadek ASF wykryto na granicy z Białorusią

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły wystąpienie kolejnego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

Zwłoki dzików stanowiące czwarty przypadek ASF (locha w wieku około 3-4 lat oraz 2 prosięta) zostały znalezione w okolicach miejscowości Łosiniany w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, w powiecie sokólskim w woj. podlaskim.

Strefa buforowa

Wcześniej znaleziono zwłoki dzika (locha w wieku około 3 lat) w rzece Świsłocz, przez którą przebiega granica polsko-białoruska.

W tym samym powiecie zlokalizowano pierwsze dwa przypadki ASF u dzików potwierdzone 17 i 18 lutego br. - podkreślono w komunikacie.

Pierwszy przypadek choroby stwierdzono w gminie Szudziałowo (pow. sokólski), kilkaset metrów od polsko-białoruskiej granicy; drugiego zarażonego dzika znaleziono w odległości ok. 15 km od pierwszego. Utworzono wówczas strefę buforową kilkunastu powiatów położonych wzdłuż tej granicy, znajdujących się na terenie trzech województw: podlaskiego i mazowieckiego i lubelskiego. Na tym terytorium obowiązywały ograniczenia m.in. dotyczące chowu i transportu trzody.

Autor: ToL//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Assunta Piu