Cztery polskie banki łączą się w dwa

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plBanki szykują się do fuzji

Komisja Nadzoru Finansowego na środowym posiedzeniu zgodziła się na połączenie Noble Banku z Getin Bankiem i Fortis Banku Polska z Dominet Bankiem.

O zamiarze połączenia Noble i Getin poinformowały w styczniu, zaś w czerwcu akcjonariusze obu banków podjęli decyzję w tej sprawie.

Połączenie ma nastąpić poprzez przeniesienie całego majątku Getin Banku do Noble Banku. Akcjonariusze Getin Banku za jedną posiadaną akcję otrzymają 2,85 akcji Noble Banku. Noble Bank wyemituje 738.584.941 akcji serii J przeznaczonych dla akcjonariuszy Getin Banku. Jednocześnie Getin Holding - spółka-matka obu banków - będzie nadal notowany na warszawskiej giełdzie, co pozwoli na przygotowanie się do kolejnych akwizycji.

Głównym celem nowego banku jest wejście do pierwszej piątki banków w ciągu 3-5 lat, uproszczenie struktury oraz stworzenie uniwersalnej bankowości. Bank zachowa dwie marki i nie planuje synergii placówek ze względu na odrębność linii biznesowych.

"Fortis-Dominet"

Jednocześnie Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na połączenie Fortis Banku z Dominet Bankiem. Ten pierwszy specjalizuje się w obsłudze firm, a drugi klientów indywidualnych.

Plan połączenia zakłada, że Fortis wyemituje 5.243.532 akcje na połączenie z Dominet Bankiem w zamian za 73.647 akcji tego ostatniego banku. Kapitał akcyjny Fortis Banku zostanie podwyższony o kwotę 157.305.960 zł do 660.441.360 zł.

Wcześniejsze plany obu banków zakładały, że po fuzji nowy bank do końca 2012 roku otworzy co najmniej 200 nowych oddziałów i zwiększyć do około miliona liczbę klientów detalicznych.

Źródło: PAP, ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl