Czterech z chrapką na LOT

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Według słów wiceministra jest czterech chętnych do przejęcia LOT-u

Kupnem akcji Polskich Linii Lotniczych LOT zainteresowanych jest czterech inwestorów. Podwyższenie kapitału przewoźnika i wejście do niego inwestora możliwe jest na przełomie II i III kwartału 2011 roku - powiedział dziennikarzom wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

- Odbyliśmy spotkania z kilkudziesięcioma inwestorami. Po tych spotkaniach trzech inwestorów branżowych i jeden finansowy przesłało dodatkowe pytania do zarządu LOT-u, co dowodzi, że są oni zainteresowani - powiedział Gawlik.

Wiceminister wskazał, że przygotowany przez doradcę harmonogram przewiduje, że wejście inwestora do LOT-u powinno nastąpić na przełomie II i III kwartału 2011 roku. - Równolegle prowadzimy restrukturyzację spółki - dodał.

Podwyższenie kapitału, a potem na giełdę

Gawlik poinformował, że wejście inwestora do LOT-u odbyłoby się w drodze podwyższenia kapitału; inwestor objąłby udział mniejszościowy w spółce. - W momencie wejścia inwestora do spółki chcielibyśmy z nim uzgodnić sposób i harmonogram późniejszego wyjścia z niej Skarbu Państwa. Preferowaną ścieżką wyjścia Skarbu Państwa z LOT-u byłaby giełda - powiedział wiceminister.

Od kilku miesięcy w PLL LOT trwa restrukturyzacja. W ramach zwolnień grupowych, które zaczęły się w październiku 2009 r., do końca maja tego roku z firmy odeszło 400 osób. Spółka wypowiedziała też umowy o pracę niektórym osobom zatrudnionym w zagranicznych oddziałach firmy. W PLL LOT zatrudnionych jest ok. 2300 pracowników.

Niskie LOT-y

PLL LOT za 2009 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 335,3 mln zł. W 2008 roku strata operacyjna wyniosła 231,9 mln zł. Strata całej grupy LOT wyniosła w 2009 r. ok. 93 mln zł, rok wcześniej było to ponad 706 mln zł.

Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników jest 6,93 proc. akcji spółki.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24