Czterech chętnych na zakup GPW

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plGPW zmieni właściciela

Wszyscy zaproszeni są chętni. Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext) - te cztery wiodące światowe giełdy odpowiedziały na zaproszenie polskiego resortu skarbu w sprawie prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

"Wszyscy zaproszeni inwestorzy potwierdzili zainteresowanie udziałem w procesie, składając wymagane zobowiązania do zachowania poufności" - podkreśla ministerstwo w komunikacie.

W nowe ręce

Kolejnym etapem będzie udostępnienie przez MSP inwestorom dokumentu zawierającego szczegółowe informacje dotyczące GPW. Na początku maja resort skarbu ma skierować listy do inwestorów w tej sprawie. Po zapoznaniu się z dokumentem informacyjnym, inwestorzy będą uprawnieni do złożenia wstępnych ofert nabycia akcji GPW. Harmonogram prywatyzacji przewiduje otwarcie ofert wstępnych w czerwcu.

Strategia prywatyzacji GPW zakłada, że MSP zaprosi inwestorów branżowych do składania ofert na kupno do 73,82 proc. akcji GPW samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym.

W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25 proc. plus jedna akcja. Według ministra skarbu Aleksandra Grada, pierwsza sprzedaż akcji GPW powinna nastąpić w tym roku. Zakończenie prywatyzacji jest planowane w perspektywie dwóch-trzech lat.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl