Człowiek Gosiewskiego na czele TVP. Konkurs unieważniony

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Kolejne zmiany personalne na Woronicza

Gorące posiedzenie Rady Nadzorczej TVP. Tomasz Szatkowski został nowym p.o. prezesa spółki, po tym jak piastujący to stanowisko Bogusław Szwedo nieoczekiwanie złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. Jednocześnie Rada Nadzorcza TVP unieważniła konkurs na członków zarządu telewizji.

- Konkurs na zarząd TVP został unieważniony - zdecydowała we wtorek późnym wieczorem Rada Nadzorcza spółki. O tym, że tak się stanie spekulowano już od kilku dni. W najbliższy poniedziałek ma zapaść decyzja o ogłoszeniu nowego konkursu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem była formuła konkursu - nie na pełną, czteroletnią kadencję, lecz na dokończenie kadencji, zapoczątkowanej w 2006 roku jeszcze przez Jana Dworaka. W efekcie zarząd z obecnego konkursu mógłby działać najwyżej przez kilka miesięcy.

Pod koniec października Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na prezesa TVP. Do 29 października, kiedy upływał termin zgłaszania kandydatów, było 31 chętnych na to stanowisko. Na dzisiejszym miały być ustalone m. in. zasady i harmonogram dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

Nowy p. o. porządzi długo?

Podczas posiedzenia 3 listopada br. Rada Nadzorcza TVP przyjęła rezygnację Bogusława Szwedo z funkcji p.o. Prezesa Zarządu. Rezygnacja była podyktowana względami osobistymi. Tym samym Bogusław Szwedo objął ponownie funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Aby zapewnić ciągłość funkcjonowania spółki, Rada Nadzorcza TVP powierzyła obowiązki Prezesa Zarządu Tomaszowi Szatkowskiemu. Będzie on kierował spółką przez trzy miesiące, nie dłużej jednak, niż do czasu wyłonienia nowego Zarządu oświadczenie tvp

Początkowo informacja była nieoficjalna. Tuż przed godziną 22 TVP wydała oficjalny komunikat w tej sprawie.

"Podczas posiedzenia 3 listopada br. Rada Nadzorcza TVP przyjęła rezygnację Bogusława Szwedo z funkcji p.o. Prezesa Zarządu. Rezygnacja była podyktowana względami osobistymi. Tym samym Bogusław Szwedo objął ponownie funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Aby zapewnić ciągłość funkcjonowania spółki, Rada Nadzorcza TVP powierzyła obowiązki Prezesa Zarządu Tomaszowi Szatkowskiemu. Będzie on kierował spółką przez trzy miesiące, nie dłużej jednak, niż do czasu wyłonienia nowego Zarządu" - napisano.

Kto zastąpił kogo?

Tomasz Szatkowski z wykształcenia jest prawnikiem. Skończył też studia podyplomowe z polityki obronnej w Department of War Studies King's College London. Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości był szefem sekretariatu wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, wiceprezesem i członkiem rady nadzorczej Bumaru, państwowej spółki zbrojeniowej oraz członkiem komisji weryfikacyjnej WSI. Od końca lipca zasiadał w radzie nadzorczej TVP. Znalazł się tam z rekomendacji PiS.

Bogusław Szwedo został p.o. prezesa TVP 19 września, po tym jak nowa rada nadzorcza, wybrana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, wymieniła zarząd na Woronicza. Odwołano wtedy p.o. prezesa Piotra Farfała.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24