Czeski rząd daje podwyżki emerytom i urzędnikom

Najnowsze


Emerytury Czechów będą rosły w szybszym tempie. Taką decyzję podjęła w piątek niższa izba czeskiego parlamentu. Wzrost wydatków państwa oznacza odejście od polityki poprzedniego, centroprawicowego rządu.

Niższa izba czeskiego parlamentu zatwierdziła w piątek zwiększenie tempa wzrostu emerytur. Wiąże się to ze zwiększeniem wydatków państwa i odwróceniem oszczędnościowego programu, który wprowadził poprzedni centroprawicowy rząd.

Bez zaciskania pasa

Przegłosowana dziś ustawa przywraca pełną waloryzację świadczeń w stosunku do inflacji. Wcześniej emerytury rosły, ale tylko o jedną trzecią wartości wzrostu cen. Dodatkowo świadczenia będą również podniesione o jedną trzecią wzrostu realnych płac. Centrolewicowy rząd ocenia, że korzystne dla emerytów zmiany będą kosztowały budżet dodatkowe 266 mld dolarów, czyli około 0,1 proc. PKB w 2015 roku. Średnia miesięczna emerytura i renta w Czechach wzrośnie o 205 koron do 11 tys. koron, czyli 540 dolarów.

Podwyżki w budżetówce

Ustawę podwyższającą wysokość wypłacanych emerytur musi jeszcze przegłosować Senat, czyli wyższa izba czeskiego parlamentu. Rząd zgodził się również na wzrost płac w sektorze publicznym. Pensje m.in. urzędników wzrosną o 3,5 proc.

Autor: msz/klim/ / Źródło: Reuters