Czeska gospodarka zaskoczyła

Najnowsze

Aktualizacja:
Orsolya-Ganzler/sxc.huCzechy miały największy wzrost gospodarczy w Europie po Słowacji, Niemczech i Polsce

Czeska gospodarka ruszyła. PKB tego kraju zwiększył się w II kwartale 2010 roku o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, podczas gdy wcześniejsze prognozy mówiły o wzroście na poziomie 2,2 proc. - poinformował w środę Czeski Urząd Statystyczny (CzSU).

Ekonomiści przewidują, że wzrost gospodarczy w Czechach za cały rok 2010 wyniesie od 1,3 do 1,9 proc. Rząd zaplanował na ten rok 1,6 proc.

Jednak okazuje się, że obecnie wzrost gospodarczy w Czechach należy do najwyższych w Europie. Szybciej rozwijają się gospodarki Słowacji, Polski i Niemiec.

Urząd statystyczny podał też najnowsze dane na temat rynku pracy w Czechach. Według CzSU bezrobocie w sierpniu w stosunku do lipca spadło o 0,1 punktu procentowego, do 8,6 proc. Urzędy pracy miały zarejestrowane 501.494 osoby ubiegające się o pracę czyli o 3.790 mniej niż w miesiąc wcześniej.

W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku bezrobotnych było o 7.743 więcej.

Niedawno premier Petr Neczas przyznał w rozmowie z Bloombergiem, że po wprowadzeniu planu oszczędnościowego, wzrost PKB w przyszłym roku zmniejszy się o 0,7 punktu procentowego w stosunku do wcześniejszych prognoz. Na przyszły rok rząd prognozował 2,3 proc. wzrostu PKB.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Orsolya-Ganzler/sxc.hu