Czesi zmienili zdanie. Chcą unii energetycznej

Najnowsze

Havaska/wikimedia.org | TVN24Czechy za unią energetyczną

Rząd Czech jednomyślnie popiera polską propozycję stworzenia unii energetycznej - poinformował w piątek sekretarz stanu ds. europejskich Tomasz Prouza w oświadczeniu dla prasy.

W środę, gdy Donald Tusk przekonywał do unii energetycznej, z Pragi przyszła nieoficjalna informacja, że Czechy będą przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ. Napisał o tym Reuters, powołując się na projekt dokumentu rządowego w tej sprawie.

Czeski rząd jednak zmienił zdanie. I jak uzasadniał poparcie unii energetycznej: chce "aktywnie uczestniczyć" w przygotowaniu tego rozwiązania, mającego fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. - Dla rządu Czech jednym z podstawowych warunków wstępnych wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego jest zintegrowany rynek europejski (...) z wystarczająco połączoną infrastrukturą dla importu i dystrybucji gazu ziemnego z różnych źródeł" - wskazał Prouza, cytowany przez agencję CTK.

Czechy "za ściślejszą współpracą w sektorze energii w UE"

Agencja odnotowuje, że z materiałów czeskiego rządu opublikowanych przez radio publiczne w środę wynika, iż Czechy generalnie opowiadają się za ściślejszą współpracą w sektorze energii w UE, choć mają kilka zastrzeżeń do polskiej propozycji. Według radia rząd sprzeciwia się utworzeniu jednego organu odpowiedzialnego za zakupy ropy i gazu. Powodem jest to - jak pisze CTK - że w Czechach, w odróżnieniu od Polski, gaz jest kupowany przez firmy prywatne. Dlatego też rząd Czech chce znaleźć rozwiązanie, które obejmie także firmy prywatne. Czechy zgadzają się też, że kontrakty między Rosją a poszczególnymi krajami UE nie powinny zawierać tajnych klauzul, jak to się dzieje obecnie - podkrerśliło czeskie radio. CTK wskazuje też, że rząd Czech popiera propozycję budowy rurociągu łączącego kraje UE. Czechy są zainteresowane głównie połączeniem z Polską i Austrią. Komisja Europejska na czerwcowym szczycie ma przedstawić jasne propozycje dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Autor: pp/bgr/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Havaska/wikimedia.org | TVN24