Najnowsze

Czesi przeciwko nowym sankcjom wobec Rosji. Chcą chronić swój eksport maszynowy

Najnowsze

sxc.huCzeski rząd poparł premiera ws. wyłączenia się z sankcji przeciw Rosji

Czeski rząd poparł w środę premiera Bohuslava Sobotkę w sprawie ewentualnego wyłączenia się Czech z nowych sankcji Unii Europejskiej przeciw Rosji, szczególnie w regulacjach dotyczących tzw. produktów podwójnego wykorzystania.

Rząd w Pradze wyjaśnił, że celem jego działań jest ochrona czeskiego eksportu maszynowego. Gabinet zezwolił premierowi na dalsze negocjacje, w tym wyłączenie się z niektórych propozycji wspólnoty.

Czesi chcą pozostać w głównym nurcie

- Premier otrzymał mandat na negocjowanie w taki sposób, by nie zaszkodzić interesom czeskiej gospodarki i jednocześnie tak, aby Republika Czeska nie znalazła się poza głównym nurtem UE - wyjaśnił minister przemysłu Jan Mladek. Minister podkreślił, że sprzeciwia się ograniczeniom eksportu produktów podwójnego wykorzystania, a przede wszystkim obrabiarek dla przemysłu cywilnego. Według Mladka roczny czeski eksport tego sektora to 2,8 mld koron (równowartość 400 mln zł). Jak podała agencja CTK, od głosowania w czasie posiedzenia rządu wstrzymali się ministrowie z najmniejszego ugrupowania centrolewicowej koalicji, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CSL): wicepremier ds. nauki, badań i innowacji Pavel Bielobradek i szef resortu kultury Daniel Herman.

Produkty podwójnego zastosowania

Zgodnie z unijną definicją produkty podwójnego zastosowania "oznaczają produkty, włącznie z oprogramowaniem i technologią, które mogą być stosowane w celach cywilnych oraz wojskowych. Obejmują wszystkie towary, które mogą być użyte zarówno w zastosowaniach niewybuchowych, jak i w jakikolwiek sposób do wspomagania wytwarzania broni jądrowej lub innych urządzeń do wybuchu jądrowego".

Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska i Czechy wypracowały stanowisko ws. Ukrainy
Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska i Czechy wypracowały stanowisko ws. Ukrainy tvn24

Autor: km/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości