Czesi mówią NIE gastarbeiterom

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCzesi mają problem z cudzoziemcami

Czeskie MSZ ogłosiło wstrzymanie wydawania wiz umożliwiających pracę w Czechach obywatelom Mołdawii, Ukrainy, Mongolii, Tajlandii i Wietnamu. Przyczyną jest kryzys gospodarczy.

"Krok ten dotyczy wiz ponad 90-dniowych, wydawanych w celu (prowadzenia) przedsiębiorstw, zatrudnienia i posiadania osobowości prawnej" - głosi oświadczenie MSZ.

Ambasady w wymienionych krajach przestaną przyjmować aplikacje wizowe na co najmniej kilka tygodni - dodało ministerstwo.

W lutym rząd Czech wprowadził plan pomocy dla zwalnianych zagranicznych pracowników, by zachęcić ich do powrotu do swych krajów. "Lidove Noviny" podały wówczas, że do marca w Czechach stracić może pracę 12 tys. cudzoziemskich pracowników.

Wietnamskie gangi

Praga zawiesiła też czasowo wydawanie wiz obywatelom Wietnamu, ale przyczyną były problemy z przestępczością zorganizowaną wśród Wietnamczyków mieszkających w Czechach.

Czechy doświadczają skutków załamania popytu na swój eksport w Niemczech i na innych rynkach Europy Zachodniej. Spadek na początku roku eksportu i produkcji przemysłowej o ponad 20 procent doprowadził do redukcji miejsc pracy wśród mało płatnych zajęć, wykonywanych zazwyczaj przez imigrantów.

W lutym bezrobocie wzrosło w Czechach do 7,4 procent. Rok wcześniej wynosiło 5,9 procent.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu