Czesi chcą fedrować w Polsce

Najnowsze

Aktualizacja:

Czeska spółka Karbonia PL złożyła wniosek o licencję na działalność górniczą w polskiej kopalni. Czesi chcą uruchomić zamkniętą kopalnię Dębieńsko 1 w Czerwionce-Leszczynach na Górnym Śląsku.

Nasz wniosek o licencję na wydobycie węgla w kopalni Dębieńsko-1 oznacza kolejny krok przybliżający nas do naszej szerszej strategii wzrostu w Europie Środkowej, a zwłaszcza poszukiwania możliwości w Polsce wegiel

Śląsk elementem strategii

- Nasz wniosek o licencję na wydobycie węgla w kopalni Dębieńsko-1 oznacza kolejny krok przybliżający nas do naszej szerszej strategii wzrostu w Europie Środkowej, a zwłaszcza poszukiwania możliwości w Polsce - powiedział prezes NRW Mike Salamon. Dodał, że celem jego spółki w Polsce i w regionie jest szukanie możliwości, które pozwolą jej rozszerzyć swoją bazę zasobów i zagwarantują długofalowe wydobycie węgla. - Ze zidentyfikowanymi zasobami przekraczającymi 100 mln ton w południowej Polsce w pobliżu istniejących obszarów działalności NWR, Dębieńsko 1 stanowi kluczową okazję dla NRW - poinformowała spółka w komunikacie.

Drugie przedsięwzięcie w Polsce

Wniosek na licencję wydobywczą w kopalni Dębieńsko 1 to drugie przedsięwzięcie czeskiego producenta węgla w Polsce. W październiku 2007 r. firma podpisała list intencyjny z Jastrzębską Spółką Węglową w sprawie współpracy w ramach zagospodarowania złóż węgla Morcinek.

W Czechach węgiel skończy się za 11 lat

Kopalnia w Dębieńsku została zamknięta w 2000 r. Kopalnia Morcinek została oficjalnie zlikwidowana w 2001 r. po tym jak w 1998 r. zakończono w niej wydobywanie węgla. NWR, której czeskie zasoby węgla skończą się w ciągu 11 lat, rozważa debiut na giełdzie w Londynie, a także wtórną ofertę na parkietach w Pradze i Warszawie. Głównym celem wejścia na giełdę jest chęć pozyskania środków na dalsze inwestycje w Polsce.

Źródło: Interfax