Część Stoczni Szczecin już sprzedana

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Coraz mniej stoczni

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że majątek ruchomy Stoczni Szczecińskiej Nowa został sprzedany. W przetargu wzięło udział osiem firm. Dokładnej sumy, za jaką sprzedano majątek, nie podano.

W siedmiu przetargach sprzedano m.in. projekty stoczni w Szczecinie na budowę kontenerowców i zbiornikowców, a także samochody, rusztowania oraz materiały pozostałe po budowie statków i stanowiące własność zakładu.

Największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się rusztowania, natomiast najwyższą cenę - 5,2 mln zł zapłaci firma Pol-Euro za majątek ruchomy związany z budową statku. Samochody sprzedano firmie Car-go za 91 tys. zł, a rusztowania firmie Master za 751 tys. zł.

Schodzi na pniu

- Obserwujemy duże zainteresowanie inwestorów zakupem tej części majątku stoczniowego i mamy nadzieję, że podobnie będzie ze sprzedażą pozostałych składników majątku Stoczni Szczecińskiej Nowa – powiedział prezes Agencji Wojciech Dąbrowski.

ARP poinformowała, że zakończone przetargi na ruchomości zakładu kończą pierwszy z etapów realizacji zapisów ustawy o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, 15 maja rozpoczynają się przetargi na sprzedawane nieruchomości z majątku stoczni, a zwycięzców tych przetargów poznamy 17 maja. Całość postępowania przetargowego zakończy się do 31 maja 2009 roku.

W ubiegłym roku Komisja Europejska uznała za nielegalną pomoc finansową, którą polski rząd udzielił stoczniom w Gdyni i Szczecinie. KE dała polskiemu rządowi czas do czerwca bieżącego roku na sprzedaż majątku obu stoczni. Do tego czasu zakłady mają też zwolnić wszystkich pracowników (w Gdyni jest to około 5,2 tys. osób, w Szczecinie - niespełna 4 tys.).

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24