Najnowsze

Czerwony jak Azja i Moskwa

Najnowsze

Aktualizacja:

Koło spadków zatoczyło obrót wokół ziemskiego globu: po środowych ostrym dołowaniu Wall Street w czwartek także na głównych azjatyckich parkietach notowano silne spadki wartości akcji. Podobnie rozpoczęły czwartek giełdy w Moskwie, gdzie potem notowania zawieszono.

Eksperci wiążą falę giełdowych spadków z informacjami o planach wprowadzenia zmian w Planie Paulsona. Ponadto spodziewane są w czwartek oficjalne dane statystyczne z Niemiec, które najprawdopodobniej potwierdzą, iż kraj ten znalazł się w recesji.

Na głównych europejskich giełdach czwartek przyniósł umiarkowane spadki wartości akcji na otwarciu notowań. W Paryżu wartość indeksu CAC spadła na otwarciu o 1,17 procent, we Frankfurcie DAX utracił 0,46 procent, a w Londynie wartość indeksu FTSE-100 spadła o 1,06 procent.

Moskwa zawiesza notowania...

Na moskiewskich parkietach nastąpiło w czwartek rano załamanie kursów akcji. Na otwarciu wartość indeksu RTS spadła o 5 procent, a indeksu Micex - aż o 15 procent.

Transakcje na moskiewskich giełdach zostały w środę wstrzymane po spadku wartości indeksu RTS o ponad dziesięć procent.

...podobnie jak Kuwejt

Kuwejcki sąd administracyjny nakazał wstrzymanie wszystkich transakcji na miejscowej giełdzie z powodu silnych spadków notowań i strat, ponoszonych przez inwestorów - podały miejscowe źródła sądowe, cytowane przez agencję AFP. Zawieszenie notowań ma obowiązywać od czwartku do 17 listopada.

W środę na tym parkiecie wartość akcji spadła poniżej poziomu 9 tys. punktów - najniższego od ponad trzech lat. Spadki spowodowały demonstracje inwestorów, żądających interwencji władz na giełdzie.

Giełda kuwejcka jest drugą po saudyjskiej największą na Bliskim Wschodzie.

Czerwona Azja

W Tokio indeks Nikkei 225 utracił na zamknięciu w czwartek 5,25 procent. W Sydney także na zamknięciu indeks S&P/ASX200 stracił 5,9 procent.

Spadki notowano także na innych azjatyckich giełdach - w czwartek w ciągu dnia wartość hongkońskiego indeksu Hang Seng spadła o 6,6 procent a w Seulu KOSPI utracił 4,4 procent.

Z azjatyckich parkietów wzrost zanotowano jedynie na giełdzie w Szanghaju, gdzie w ciągu dnia akcje zyskały 1,7 proc. wartości.

Ostrymi spadkami wartości głównych indeksów zakończyła się środowa sesja na giełdzie w Nowym Jorku. To trzeci dzień wyprzedaży akcji, wynikający z niepokoju po wycofaniu się rządu Stanów Zjednoczonych z udzielenia wsparcia instytucjom kredytowym zagrożonym bankructwem. Administracja USA miała na ten cel przekazać 700 mld dolarów.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości