Czekoladowy krasnal podbija Niemcy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESCzekoladowy krasnal podbija Niemcy

Hitem tegorocznych świąt w Niemczech okazał się gigantyczny czekoladowy krasnal, za którego klienci gotowi są zapłacić nawet 180 euro. Nie bez wpływu na cenę jest to, że ceny kakao biją właśnie rekordy.

Smakołyk z cukierni "Felicitas" w Brandenburgii mierzy cały metr, waży 10 kilogramów i - jak zapewnia producent - wystarcza dla całej rodziny. Figura jest wykonana z wysokiej jakości czekolady, której receptury producent pilnie strzeże.

Każdy krasnal jest precyzyjnie wykonany, ma brodę z białej, a buty z ciemnej czekolady. Właścicielka cukierni przyznaje, że jest zaskoczona tak dużym zainteresowaniem klientów. Ale, jak sama przyznaje, czas świąt to idealna okazja, by umilić sobie czas słodkim, kosztownym prezentem.

Czekolada będzie droższa

Taniej nie będzie, można się spodziewać raczej wzrostu cen i czekolady, i kakao w proszku do smakowitych napojów: na światowych rynkach kakaowe ziarno jest najdroższe od ponad 30 lat.

Tona kakao kosztuje obecnie 2200 euro - najwięcej od 1977 roku. Przemysłowcy czekoladowej branży uważają, że za wzrostem cen stoją nie tylko nie nadzwyczajne zbiory kakao, ale raczej ci, którzy spekulują na tym rynku, traktując surowiec jako instrument inwestycyjny.

Źródło: TVN CNBC Biznes, AFP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES