Czego boją się Rosjanie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rosjanie: Alkoholizm to drugi po inflacji problem kraju

Większość Rosjan uważa, że największym problemem ich kraju są rosnące ceny. Takiego zdania jest 67 proc. mieszkańców Rosji. Na drugim miejscu znalazły się nałogi: alkoholizm i narkomania (63 proc.).

Badanie przeprowadzone przez prestiżowe Ogólnorosyjskie Centrum Badań Opinii Społecznej (WCIOM) wykazało, że kolejne kwestie, które niepokoją Rosjan, to sytuacja w gospodarce mieszkaniowej (44 proc.), stan systemu emerytalnego (38 proc.) i przestępczość (34 proc.). Na liście dziesięciu zagrożeń znalazł się też terroryzm (32 proc.), sytuacja w ochronie zdrowia (31 proc.), korupcja i biurokracja (30 proc.), sytuacja demograficzna (27 proc.) oraz stan środowiska naturalnego (26 proc.).

Rosjanie coraz mniej boją się terroryzmu

Socjologowie podkreślają, że ocena przez Rosjan sytuacji w różnych sferach zmieniła się w ostatnich latach. Przypominają, że w roku 2006 za najbardziej niepokojące 66 proc. Rosjan uważało alkoholizm i narkomanię, a inflacja niepokoiła 55 proc. obywateli. W porównaniu z rokiem 2006 z 43 do 32 proc. zmalał niepokój związany z terroryzmem, a także z bezrobociem (z 31 proc. do 25 proc.).

Alkoholizm groźny - w kraju, ale nie w rodzinie

Socjolodzy zwracają uwagę na to, że wyniki badań różnią się w zależności od tego, czy ankietowani mówią o problemach w skali kraju, czy też o swoich osobistych. Na przykład alkoholizm i narkomania, które na liście problemów kraju zajmują drugie miejsce, w ratingu problemów osobistych znalazły się na miejscu piątym.

WCIOM przeprowadził badanie 22-23 marca na 1600 osobach w 153 miejscowościach Rosji. Błąd statystyczny nie przekracza 3,4 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24