Czego boi się Polak? Biedy na emeryturze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Bieda przeznaczeniem seniora?

-Prawie dwie trzecie Polaków boi się emerytury, bo uważa, że nie da się na niej godnie żyć - wynika z sondażu Instytutu PBS DGA dla "Gazety Wyborczej". Co gorsza, przyszłe emerytury, z uwagi na zmiany w systemie emerytalnym, będą niższe niż obecne.

60 proc. ankietowanych na pytanie o to, co czeka Polaków na starość, wskazało odpowiedź: znaczne pogorszenia dochodów i zagrożenie biedą. Tylko 4,3 proc. wierzy, że po zakończeniu kariery będzie prowadzić tzw. godne życie. Prawie połowa Polaków uważa, że ich emerytura wyniesie mniej niż 60 proc. ostatniej pensji. Tymczasem ich zdaniem, aby wystarczyło na niezbędne wydatki, powinna wynieść minimum 80 proc.

Jest czego się bać

Te obawy niestety mogą okazać się uzasadnione. W starym, dotowanym przez państwo systemie, emeryt dostaje średnio 65 proc. ostatniej pensji. Nowe emerytury niemal na pewno będą aż o jedną trzecią niższe. Przykładowo 45-letnia dziś lekarka, jeśli zarabia 5 tys. zł brutto, w starym systemie dostałaby 3 tys. zł emerytury. Ale w nowym - tylko 2,2 tys. zł brutto!

Aby w nowym systemie mieć szansę na godną starość trzeba jak najdłużej pracować i przez 30 lat odkładać co najmniej 200 złotych miesięcznie. - Każdy dodatkowy rok pracy w nowym systemie może oznaczać emeryturę wyższą nawet o 7-10 proc. - mówi Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24