Czas tanich rat

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Nadszedł czas tanich rat kredytów w złotówkach

Tak niskich rat złotówkowych kredytów mieszkaniowych jeszcze nie było. Analitycy portalu Bankier.pl zapowiadają, że w najbliższym czasie raty spadną do poziomu najniższego w historii. Powód to spadek stawki 3-miesięcznego WIBORU, który stanowi podstawę ustalania stawek oprocentowania kredytów hipotecznych.

WIBOR to cena pieniądza na rynku międzybankowym. Teraz wskaźnik ten jest na poziomie 3,82 proc., rekordowo niskim od 1991 roku, czyli od czasu gdy jest on liczony.

Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego to suma dwóch składników: właśnie stawki WIBOR i marży banku, określonej w umowie na cały okres kredytowania (choć czasami może być promocyjnie obniżona przez pewien czas).

W efekcie spadku stawki WIBOR ktoś, kto w styczniu 2008 r. zaciągnął mieszkaniowy kredyt na kwotę 300 tys. zł i na 30 lat teraz zapłacił ratę o 359 zł niższą niż w początkowym okresie spłaty.

Jak zauważają analitycy Bankier.pl, większość kredytobiorców na spadek wysokości swych rat będzie musiała poczekać. W większości banków aktualizacja stawki następuje co 3 miesiące.

Okres tak niskich rat nie potrwa też zbyt długo:analitycy spodziewają się, że na najdalej na początku przyszłego roku Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy procentowe, co spowoduje wzrost stawki WIBOR i oprocentowania kredytów.

Źródło: bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24