Czarny piątek wyprzedaży

Najnowsze

Aktualizacja:

W poszukiwaniu zabawek dla wnuków, telewizorów, ubrań i nie tylko. Jak co roku, w piątek po Święcie Dziękczynienia Amerykanie pobiegli do sklepów. Tzw. Czarny Piątek (Black Friday) to dzień dużych wyprzedaży i początek sezonu zakupowego przed Świętami Bożego Narodzenia. Jak donosi z USA reporter TVN24, w kolejkach do sklepów można stać nawet 7-8 godz.

O Czarnym Piątku mówi się, że generuje największy dzienny ruch w handlu. Szacuje się, że dziś Amerykanie na wyprzedażach zostawią 42 mld dol. - byłyby to najwyższe przychody od rozpoczęcia kryzysu w 2007 roku.

W szaleństwie Black Friday ma według analityków uczestniczyć średnio co trzeci mieszkaniec USA, w sumie około 140 mln ludzi.

Od świtu w kolejkach

Wielu sprzedawców otworzyło swoje sklepy już o 5 rano i jak co roku oferowali klientom spore zniżki na zakończenie sezonu jesiennego i na dobry start zakupów świątecznych. - Nie ma takiego tłoku, a przeceny są w porządku - mówi reporterowi Reutera jeden z kupujących. Dodaje, że szuka m.in. zabawek dla wnuków.

Kupić można właściwie wszystko - nie tylko dobra materialne, elektronikę, ubrania, ale np. także wycieczki w cenach promocyjnych. Tyle, że trzeba postać w długich kolejkach i dobrze znosić tłok. - Właśnie zaczęliśmy - zakupem kilku świątecznych prezentów i teraz kupujemy co nieco na bożonarodzeniową kolację. Sklepy są zapchane, więc spieszymy się, by załatwić wszystko wcześnie - mówi jedna z klientek.

Wyprzedaże 3G

W tym roku sprzedawcy po raz pierwszy uruchomili aplikacje na smartfony, które ułatwiają zakupy. Dzięki nim w chwili, gdy tylko klient przekroczy próg sklepu sprzedawca będzie mógł na bieżąco oferować mu specjalne rabaty i przekazywać informacje, gdzie znajdują się poszukiwane produkty.

Wśród sieci handlowych które zdecydowały się na otwarcie sklepów w święto dziękczynienia są między innymi Wal-Mart, K-mart, Gap, Old Navy czy Sears. Handlowcy mają nadzieje, że w ten sposób uda im się przyciągnąć dodatkowych klientów i już liczą zyski.

Ponieważ Święto Dziękczynienia wypada zawsze w czwarty czwartek listopada, Czarny Piątek wypada zawsze między 23 a 29 listopada. W tym roku - 26.

"Brali wszystko, co jest za połowę ceny". Czarny Piątek okiem Reportera 24

Źródło: Reuters, TVN CNBC