Czarny I kwartał funduszy inwestycyjnych

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nasze pieniądze wyszły z funduszy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych zmniejszyła się o prawie 1/5 w porównaniu z tym samym okresem 2007 r. - wyliczyła firma Analizy Online.

W I kwartale 2008 r. wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych zmniejszyła się do 108,35 mld zł, czyli o 19 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. - wynika z najnowszego raportu Analizy Online.

"Dynamiczne spadki na wielu rynkach kapitałowych świata przyczyniły się do strat, jakie zaczęły przynosić inwestycje w bardziej ryzykowne instrumenty, w tym - w jednostki funduszy inwestycyjnych" - podała firma analityczna w komunikacie.

"W konsekwencji pierwszy kwartał przyniósł również spadek wartości aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych" - czytamy dalej.

Jak podały Analizy Online, w pewien sposób wpisują się w ten obraz również dane o liczbie klientów krajowych funduszy inwestycyjnych. W pierwszym kwartale ta liczba zmniejszyła się o 0,4 proc. i był to pierwszy spadek od września 2006 r.

Ostatecznie liczba klientów krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) posiadających jednostki uczestnictwa wyniosła 3 mln 386 tys. osób. Uwzględniając posiadaczy jednostek zarządzanego przez Legg Mason TFI Funduszu Własności Pracowniczej PKP, którzy weszli w ich posiadanie, liczba uczestników krajowych funduszy przekracza 3,77 mln osób. Jednak - jak zaznaczyli analitycy - wielkości tych nie można utożsamiać z liczbą osób posiadających jednostki z uwagi na fakt, że jedna osoba może być klientem kilku TFI.

Spadek wartości aktywów zarządzanych przez krajowe TFI doprowadził również do spadku przeciętnej wartości środków, zgromadzonych w funduszach przez statystycznego klienta. Ta wielkość na koniec pierwszego kwartału wyniosła 31,8 tys. zł i była o 18,6 proc. niższa niż trzy miesiące wcześniej.

"Od rekordowego poziomu, który odnotowaliśmy w połowie 2007 roku, przeciętny klient zmniejszył stan środków na rejestrach funduszy już o jedną trzecią. Na podstawie danych pierwszego kwartału szacujemy, że przeciętna wartość środków wycofanych w tym czasie z funduszy przez statystycznego klienta przekroczyła 4 tys. zł" - poinformowała firma.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24