Najnowsze

Czarno widzą Zieloną Wyspę

Najnowsze

 
TVN24Irlandia nie ma dobrej opinii w agencjach ratingowych

Agencja Fitch obcina ocenę wiarygodności kredytowej Irlandii z AA- do A+, i stwierdza, że dalsza perspektywa ratingu jest negatywna. Fitch uzasadnił swoją decyzję tym, że Dublin ponosi bardzo wysokie koszty programu pomocowego dla banków.

We wtorek Moody's dług irlandzkiego rządu umieścił na liście obserwacyjnej. Agencja ostrzegła, że może obciąć jej rating z obecnego AA2. Tu także jako powód podano rosnące koszty rekapitalizacji banków. Wcześniej agencja Moody's umieściła na liście obserwacyjnej także ratingi kilku irlandzkich banków, w tym AIB i Bank of Ireland.

Kilka dni temu okazało się, że pomoc dla samego Anglo Irish Bank może w sumie przekroczyć 34 miliardy euro, a deficyt sektora finansów publicznych Dublina w tym roku wzrośnie z tego powodu do 32 procent PKB.

Ocena wiarygodności kredytowej Zielonej Wyspy może być obniżona jeszcze bardziej jeżeli krajowa gospodarka znajdzie się w stagnacji, albo cięcia budżetowe stracą szerokie poparcie polityczne.

Na środowej sesji ponownie rosła różnica w oprocentowaniu 10-letnich obligacji niemieckich i irlandzkich. Po południu sięgała ona 422 pkt bazowych.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości