Czarna kawa 22 proc. VAT. Z mlekiem - 7 proc.

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCZabawy sprzedawców z VAT

W chłodny dzień, po zajęciach na studiach, Katarzyna i Szymon poszli na kawę. Jakie było ich zdziwienie, gdy spojrzeli na paragon. Co zobaczyli? Że zwykła czarna kawa sprzedawana jest z 22-proc. podatkiem VAT. Ale już kawa z mlekiem, latte czy cappucino mają VAT... 7 proc. Skąd różnica? - Jeżeli uznamy, że dany wyrób jest klasyfikowany jako napój mleczny, a nie kawa - podlega on opodatkowaniu niższą stawką - mówi TVN CNBC prawnik Tomasz Siennicki.

Podatkowe manewry trwają na dobre. Tym razem nie ze strony rządu, ale sprzedawców. Wiele produktów ze względu na ich specyfikę można zaklasyfikować do grup objętych niższą stawką. Skomplikowany system podatkowy oraz podwyżka podatku od przyszłego roku także sytuacji nie poprawią.

Spać na niższym podatku

Nie chodzi tylko o kawę. Autorka listu do TVN CNBC skarży się, że kupiła materac ZEUS z 22-proc. stawką VAT. Po fakcie odkryła, że w innym sklepie materac miał stawkę 7-proc. I znów pytanie - skąd różnica?

Sprzedawcy materaców wyjaśniają. Materace ZEUS są dwa: Zeus i Zeus LUX. Choć oba produkują dwie różne firmy, materace są do siebie bardzo podobne. Różnią się tym, ze ten pierwszy ma certyfikat zaświadczający, że jest to produkt rehabilitacyjny. - Ponieważ posiada certyfikat, kosztuje znacznie taniej niż materac objęty stawką 22-procentową - tłumaczy Jerzy Środula ze sklepu z materacami w Warszawie.

- Dużo firm z Polski wycofało się ze statusu rehabilitacyjnych materaców, bo jest to różnica stawek VAT. A niestety nasza polityka skarbowa nie jest stabilna i po prostu lepiej nie ryzykować - mówi Tomasz Rozmiarek, właściciel Salonu Snu Morfeusz w Bydgoszczy.

Parkować w tańszym garażu

Czym różni się garaż od garażu? - pyta TVN CNBC. I odpowiada: umową z deweloperem. Jeśli będą dwie - jedna na mieszkanie, druga na garaż - zapłacimy wyższy VAT.

- Jeśli umowa przewiduje prawo do korzystania z części wspólnej nieruchomości jaką jest hala garażowa, wtedy deweloper być może zdecyduje się na zastosowanie stawki siedem procent - tłumaczy Krystian Łątka, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych.

Rocznie z podatku VAT do budżetu wpływa ponad 100 mld zł. To o połowę więcej niż wpływy z podatków dochodowych PIT i CIT. Jak poskromić zawiłe przepisy i zmniejszyć pole manipulacji VAT-em? - Jedynym wyjściem mogłoby być wprowadzenie jakiejś jednej stawki podatku od towarów i usług. Wtedy nie byłoby wątpliwości związanych ze stosowaniem stawek obniżonych - mówi Krystian Łątka.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC