Najnowsze

Cygara podrożeją. Ministerstwo planuje podnieść akcyzę

Najnowsze

sxc.hu | magriW budżecie na 2015 r. nie zmienią się stawki akcyzy i podatków, z wyjątkiem akcyzy na cygara

Obciążenia podatkowo-składkowe są w Polsce zdecydowanie poniżej średniej unijnej. Tylko w sześciu krajach Unii Europejskiej są one niższe - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał, że w budżecie na 2015 r. nie zmienią się stawki akcyzy i podatków, z wyjątkiem akcyzy na cygara.

Szczurek zauważył w środę w Sejmie, że najważniejszym źródłem dochodów budżetu będą wpływy z podatku VAT. - W stosunku do prognozowanego wykonania w tym roku oczekujemy wzrostu o prawie 7 procent - zapowiedział.

VAT i konsumpcja

Wyjaśnił, że wyższe dochody z podatku VAT to wynik większych inwestycji i konsumpcji, ale też zmian systemowych, które uszczelniły system podatkowy i mają przeciwdziałać przestępczości gospodarczej. Minister deklarował też: - Zgodnie z zapowiedzią z expose nasze działania będą dedykowane uczciwym podatnikom, którym ułatwimy relacje z fiskusem, a jednocześnie nieuczciwym będziemy utrudniali oszukiwanie własnego państwa, czyli wszystkich obywateli. Szczurek podkreślił, że zapisana w projekcie budżetu prognoza dochodów na 2015 r. jest wyższa o ok. 11 mld zł, czyli o 4 proc. od prognozowanego wykonania w tym roku. - Na wzrost dochodów budżetu w 2015 r. będą miały wpływ zarówno czynniki makroekonomiczne, a więc silniejszy wzrost gospodarczy oraz efekty wynikające z planowanych (...) strukturalnych zmian - tłumaczył szef MF.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | magri

Pozostałe wiadomości