Cyfrowy Polsat ma zapłacić milion zł kary

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huGrał nie fair. Dostał karę

- 993 tys. zł kary ma zapłacić Cyfrowy Polsat za stosowanie niedozwolonych praktyk w regulaminie usług - zdecycdował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Operator został ukarany za zastrzeżenie sobie m.in. możliwości zmiany liczby programów, a także zaprzestania nadawania niektórych z nich, bez prawa odstąpienia od umowy.

Urząd wszczął postępowanie przeciwko Cyfrowemu Polsatowi w sierpniu ub.r. Zakwestionował wtedy jeden z warunków regulaminu Cyfrowego Polsatu. Spółka zastrzegła sobie w przypadku zaistnienia "zdarzeń niezależnych" prawo do wprowadzania zmiany liczby czy rodzajów programów telewizyjnych lub radiowych, uznając, że nie stanowi to zmiany umowy czy regulaminu. Po wszczęciu postępowania wycofał się z kwestionowanej praktyki.

Wielka platforma i mały klient

Zdaniem Urzędu takie postanowienie jest niedozwolone. Daje ono spółce - jak podkreślił UOKiK - możliwość zmiany istotnych warunków w ramach poszczególnych pakietów, bez konieczności zmiany umowy z abonentem. Jednocześnie pozbawia konsumenta możliwości odstąpienia od umowy.

"Każda istotna zmiana warunków świadczenia usługi powinna powodować zmianę umowy, tym samym stwarzać konsumentom możliwość odstąpienia od niej. Tożsame ze stosowanymi przez Polsat Cyfrowy postanowienia zostały już zakwestionowane przez sąd i znajdują się w rejestrze klauzul niedozwolonych" - podkreślił UOKiK.

Decyzja Urzędu nie jest ostateczna. Spółka zamierza się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ma jednak przez sześć miesięcy publikować decyzję UOKiK na swojej stronie internetowej. Musi również zamieścić w ogólnopolskim dzienniku ogłoszenie zawierające decyzję Urzędu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu