Ćwierć wieku wolnego rynku. Następne 25 lat jak w Niemczech, czy w Hiszpanii?

Najnowsze

tvn24"Od nas wszystkich zależy, czy spoczniemy na laurach po 25 latach"

Czy kolejne 25 lat wolnego rynku będzie tak udane, jak te pierwsze? Musimy się bardzo postarać i mieć dużo szczęścia – pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Ostatnie ćwierćwiecze było okresem cywilizacyjnego skoku w poziomie życia Polaków – od 1989 r. średnia zamożność rodzin wzrosła prawie 4 razy.

Czy uda się to powtórzyć w kolejnych 25 latach? – tak dalekosiężne prognozy to zadanie dla ekonomicznych samobójców.

Pewniaki i wątpliwości

Ale jak zauważa "PB", jednak kilku spraw możemy być pewni, np. starzenia się społeczeństwa, a inne są bardzo prawdopodobne, np. to, że nasz eksport będzie coraz mniej konkurencyjny cenowo, bo rosnąć będą koszty pracy.

I od tego, jak rząd, przedsiębiorcy i obywatele zareagują na te wyzwania, zależy, czy wzrost gospodarczy utrzymamy na poziomie 3-4 proc. rocznie, czy spadnie on do 1 proc. A to kolosalna różnica, bo w optymistycznym wariancie za 25 lat mamy szansę żyć na poziomie obecnej Norwegii i mocno zbliżyć się do Niemiec.

Zaś w pesymistycznym scenariuszu czeka nas życie na poziomie dzisiejszej Hiszpanii, zastopowanie doganiania średniej unijnej, a zacofanie do RFN może być nawet większe niż jest – wskazuje "PB".

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP | Ireneusz Sobieszczuk