CP Energia idzie na parkiet

Najnowsze

TVN24CP Energia idzie na warszawski parkiet

Na giełdę rusza CP Energia - jedyna w Polsce firma gazowa z własnymi zakładami w Rosji i jedyna poza PGNiG, która ma kontrakt eksportowy z Gazpromem - pisze "Gazeta Wyborcza".

Na akcje CP Energia inwestorzy indywidualni będą się mogli zapisywać od wtorku 25 września do 1 października. W ofercie publicznej spółka chce sprzedać 3 mln nowych akcji, które podniosą kapitał zakładowy o ok. 20 proc. oraz 300 tys. wcześniej wyemitowanych akcji. Dla inwestorów indywidualnych przewidziano 1 mln akcji, pozostałe - dla instytucjonalnych. Cena emisyjna - w przedziale 8-12 zł - zostanie ogłoszona w poniedziałek 24 września.

CP Energia idzie na parkiet błyskawicznie. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła jej prospekt w piątek, a przydział akcji zaplanowano już na 3 października. - Debiut może nastąpić tydzień później - powiedział prezes spółki Marcin Buczkowski na spotkaniu z dziennikarzami. Po debiucie CP Energia chce wyemitować jeszcze akcje dla inwestorów, którzy w tym roku kupili obligacje firmy. Obligacje będzie można zamienić na akcje z 15-proc. rabatem w stosunku do ceny emisyjnej.

Ambitne plany na przyszłość W tym roku firma sprzeda ok. 30 mln m sześciennych gazu, ale plany na przyszły rok przewidują wzrost już do 114 mln m sześc., a strategia spółki zakłada zwiększanie sprzedaży o 100 mln m sześc. co trzy lata.

CP Energia ma już 117 km własnych gazociągów, a dalsze 153 km jest na etapie projektowania i uzgodnień. Koncesje spółki na import i handel gazem są ważne do 2025 r., blisko o pięć lat dłużej niż koncesje państwowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jako jedyna w Polsce firma gazownicza, CP Energia jest też właścicielem ważnych zakładów gazowniczych w Rosji. To kupiona w tym roku firma Kriogaz z St. Petersburga - największy dziś w Rosji producent skroplonego gazu LNG. Jako jedyna obok PGNiG polska firma CP Energia ma też kontrakt na eksport gazu od Gazpromu.

Po debiucie i zamianie obligacji głównymi akcjonariuszami CP Energia będą firmy Capital Partners (32,2 proc.), PL Energia (30,6 proc.), akcje z oferty publicznej będą stanowić 17,1 proc. kapitału, na akcje ze zamiany obligacji przypadnie 7,6 proc., a 12,5 proc. będzie rozproszonych między pozostałych akcjonariuszy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24