Coraz więcej pracodawców planuje zwolnienia

Najnowsze

TVN CNBCPracowników czeka ciężki okres

Ponad połowa pracodawców w Polsce zapowiedziało, że w nadchodzących sześciu miesiącach zatrudnienie w ich firmach nie ulegnie zmianie. Ich odsetek systematycznie jednak spada.

56 proc. pracodawców zapewniło w przeprowadzonych przez Randstand badaniach, że nie będzie zwalniać swoich pracowników. To spadek w porównaniu do poprzedniego badania z maja, w którym 65 proc. firm nie planowało redukcji zatrudnia. Wzrosł także procent tych pracodawców, którzy planuję redukcję zatrudnienie. W najnowszym badaniu takie plany potwierdziło 15 proc. - we wcześniejszym było to 13 proc. Dobra wiadomość jest taka, że o 7 punktów procentowych do 24 proc. (poprzednio było to 17 proc.) wzrosła liczba tych przedsiębiorców, którzy chcą przyjmować do pracy.

Plany zwiększenia liczby pracowników częściej deklarowali przedstawiciele branży handlowej (29 proc.) oraz przemysłu (27 proc.).

Brak podwyżek u większości...

Z badania wynika, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ponad dwie trzecie przedsiębiorstw (70 proc.) nie zakłada żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń. Wzrost pensji w tym okresie jest brany pod uwagę jedynie w co ósmym badanym przedsiębiorstwie (12 proc.).

... ale zachodnia Polska ma szansę

Największą szansę na podwyżkę mają pracownicy firm regionu zachodniego (17 proc.), a także branży pośrednictwa finansowego (21 proc.). W porównaniu do poprzedniego badania, opublikowanego w maju 2012 roku, więcej firm deklaruje, że płace w ciągu najbliższych sześciu miesięcy spadną (8 proc. obecnie, wobec 3 proc. poprzednio).

Mało optymistyczne dane

Zdaniem członkini zarządu agencji Randstad Agnieszki Bulik wyniki ostatnich kilku tur badania pokazują mało optymistyczny trend nastrojów pracodawców. - Od wielu już miesięcy rynek jest pogrążony w apatii. Pracodawcy, mając w pamięci boom sprzed kilku lat, w codziennych działaniach odczuwają, że polska gospodarka wytraca prędkość - podsumowuje Bulik.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 31 lipca-7 sierpnia, na 300 firmach z całego kraju, w tym m.in. w firmach produkcyjnych, handlowych, pośrednictwa finansowego, transportowych, logistycznych.

Randstad Sp. z o. o. (część holenderskiego Randstad Holding nv.) jest agencją doradztwa personalnego i pracy tymczasowej. Randstad działa poprzez sieć 57 biur regionalnych, zlokalizowanych w głównych miastach Polski.

Autor: km//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC