Coraz więcej polskich firm upada

Najnowsze

TVN CNBCW sierpniu upadłość ogłosiło 76 firm

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku upadłość ogłosiły 623 firmy, co oznacza wzrost o 23 proc. wobec analogicznego okresu zeszłego roku.

Z raportu przygotowanego przez firmę Euler Hermas wynika, że w sierpniu ogłoszono o upadłość 76 polskich przedsiębiorstw wobec 56 w sierpniu 2011 r. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku upadłość ogłosiło 623 polskich przedsiębiorstw (wobec 507 w tym samym okresie 2011 roku).

Upadłość ma swoje konsekwencje

"Rosnąca liczba upadłości pociąga za sobą nie tylko skutki finansowe (zatory płatnicze i straty dostawców) ale też dramatycznie rosnącą liczbę osób tracących pracę. O ile zapowiadane w miesiącach wakacyjnych zwolnienia grupowe objąć mają do końca roku ponad 9 tys. osób, to liczba miejsc pracy, jaka zniknęła w wyniku upadłości firm tylko w lipcu i w sierpniu przekroczyła już 10 tys." - napisali eksperci firmy Euler-Hermas w komentarzu do raportu.

Euler Hermes to międzynarodowa grupa ubezpieczeniowo-finansowa. Główne obszary jej działalności to ubezpieczenie należności, polubowna i sądowa windykacja należności, ocena kondycji finansowej podmiotów gospodarczych, analizy branżowe, gwarancje ubezpieczeniowe.

Autor: km//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC