Coraz więcej pieniędzy w funduszach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ludzie wpłacili w czerwcu do funduszy inwestycyjnych 0,5 mld zł

Dobra koniunktura w czerwcu sprzyjała funduszom inwestycyjnym. Zarobiły one na inwestycjach okrągły miliard złotych. My natomiast powierzyliśmy im dodatkowo 0,5 mld zł naszych pieniędzy - poinformowano w raporcie przygotowanym przez Analizy Online i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Łącznie aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wzrosły w czerwcu o 1,5 mld zł, czyli o 2 proc. do 77,2 mld zł.

- Czerwiec był zatem czwartym z rzędu miesiącem, w którym wartość zarządzanych środków zwiększyła się. Od lutowego dołka aktywa krajowych funduszy urosły już o 14,8 proc., ale do rekordowej wartości z lipca 2007 roku potrzebne jest jeszcze kolejne 87 proc. wzrostu - napisano w raporcie.

Dobra koniunktura, wysokie zyski

Wzrostowi aktywów w czerwcu sprzyjała niezła koniunktura na rynkach akcji oraz rynku obligacji.

- Wprawdzie druga połowa miesiąca przyniosła kilkuprocentowe cofnięcie rynku akcji, to jednak w całym miesiącu indeks szerokiego rynku WIG zyskał 3,7 proc. Z kolei indeks rynku instrumentów dłużnych IROS wzrósł o 0,74 proc., co było wynikiem znacznie lepszym od majowego (+0,18 proc.). Dzięki temu, wynik zarządzania przyczynił się do wzrostu aktywów o 1 mld zł" - napisano.

Ludzie już nie wypłacają

Choć pod koniec czerwca koniunktura osłabła, akcje taniały a indeksy zaczęły tracić, ludzie jednak nie zaczęli wypłacać pieniędzy z funduszy.

- W czerwcu nie pojawiły się mocniejsze sygnały, które mogłyby skłonić inwestorów do ewentualnej zmiany postawy, czy znaczących odkupień. Przełożyło się to na najwyższe od początku bessy saldo sprzedaży, które według naszych szacunków wyniosło około 0,5 mld zł - dodano

Źródło: Analizy Online

Źródło zdjęcia głównego: TVN24