Coraz więcej osób zmienia dostawcę prądu. Bo jest taniej

Najnowsze

Ceny prądu wzrosną?TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/2

Rekordowo dużo osób i firm zmieniło w tym roku sprzedawcę energii, informuje "Rzeczpospolita". Do przenosin zachęcają korzystne oferty ostro konkurujących ze sobą spółek.

Z najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku liczba gospodarstw domowych decydujących się na migrację wzrosła o 50 tys., czyli o niemal 37 proc. wobec końca 2013 r.

Także firmy

Tę tendencję widać też wśród klientów biznesowych. Tu we wszystkich grupach przedsiębiorstw od stycznia do kwietnia było ponad 17 tys. firm przenoszących rachunek, co oznacza, że ich liczba wzrosła o 18,5 proc. wobec grudnia minionego roku.

Według "Rz", która powołuje się na prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, gospodarstwa domowe nie powinny w tym roku obawiać się podwyżek cen prądu i gazu.

Ile zaoszczędzimy?

Odbiorcy energii elektrycznej coraz częściej decydują się na zmianą sprzedawcy prądu, bo można na tym zaoszczędzić. - Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może wygenerować oszczędności od kilku do kilkunastu procent rocznie, w zależności od ilości zużywanej przez gospodarstwo domowe energii. Im więcej prądu zużywamy, tym więcej możemy zaoszczędzić - zachęca Damian Lindner, ekspert jednego z alternatywnych sprzedawców prądu.

Pomimo, że rośnie liczba odbiorców zmieniających dostawcę energii to zdaniem Tomasza Chmala z Instytutu Sobieskiego nadal stanowią oni mniej niż 1 proc. uprawnionych.

- Trzeba pamiętać, że taryfa dla gospodarstw domowych (tzw, taryfa G) w przeważającej większości dostawców w Polsce nadal jest zatwierdzana przez regulatora, stąd możliwość zróżnicowania ofert nie jest wielka. Zależnie od ilości energii nabywanej w miesiącu można zaoszczędzić od około 10 do 30 złotych miesięcznie. Największe oszczędności mogą dotyczyć korzystających z ogrzewania elektrycznego - twierdzi Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego.

Według statystyk czteroosobowa rodzina zużywa rocznie około 2000 kWh. Jej rachunki wynoszą zwykle około 120 złotych miesięcznie, a więc około 1400 złotych rocznie. Według obliczeń, których możemy dokonać z pomocą kalkulatora URE mieszkaniec Lublina, który korzysta z taryfy całodobowej G11 i ma 1-fazową instalację może zaoszczędzić zależnie od operatora rocznie nawet 250 złotych.

Jak zmienić?

Zmiana sprzedawcy prądu nie jest trudna. Wystarczy podpisać umowę sprzedaży z nowym dostawcą, który załatwi za nas resztę formalności. Nową umowę dostarczy do nas kurier.

- Zmiana sprzedawcy dla odbiorcy w gospodarstwie domowym jest zawsze bezpłatna. W przypadku przedsiębiorców może się wiązać z kosztami wymiany licznika, jeśli będzie konieczność takiej wymiany - tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Najlepiej, aby nowa umowa zaczęła obowiązywać od dnia, gdy stara wygaśnie. Dzięki temu zachowamy ciągłość w dostawie energii.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl