Coraz więcej Biedronek

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn 24Firma ma już 1000 sklepów w Polsce

Właściciel sieci sklepów Biedronka, portugalska firma Jeronimo Martins Dystrybucja, planuje uruchomienie w Polsce każdego roku po 120 nowych sklepów w latach 2007 - 2009.

Zapowiedź taką ogłosił dyrektor generalny JMD Pedro Periera da Silva. Jak powiedział, w latach 2007-2009 inwestycje zaplanowano na poziomie 500 mln euro. W I kwartale 2008 roku spółka planuje otwarcie nowego centrum dystrybucyjnego.

Dyrektor zaznaczył, że Grupa JMD osiągnęła dobre wyniki w I półroczu 2007 r. Sprzedaż całej grupy wyniosła 4 mld zł. Zysk netto osiągnięty przez grupę był na poziomie 41,7 mln euro, czyli o ponad 12 proc. wyższy niż przed rokiem.

Prezes grupy, Jeronimo Martins E. Alexandre Soares dos Santos podkreślił, że Polska jest głównym krajem, w którym spółka planuje kolejne inwestycje. Dodał, że rozważana jest też ekspansja w innych krajach Europy np. Rumunii i na Ukrainie. Nie sprecyzował jednak, kiedy to nastąpi.

"Naszym priorytetem inwestycyjnym jest Polska. Jeśli będziemy uważali, że doszliśmy do pewnego etapu dojrzałości na tym rynku, że stać nas na inwestycje zagraniczne, to wtedy takie decyzje podejmiemy" - zaznaczył prezes.

Na pytanie, czy spółka planuje wejście na Giełdę Papierów Wartościowych, prezes odpowiedział: "obecnie spółka zajmuje się inwestycjami i ekspansją do innych krajów, natomiast prawdopodobnie w odpowiednim momencie ta sprawa będzie przedmiotem dyskusji zarządu".

Jeronimo Martins Dystrybucja jest spółką notowaną na giełdzie w Lizbonie. Przedstawiciele JMD nie chcieli podać aktualnych wyników spółki. "Oficjalne dane dotyczące sprzedaży za III kwartał podane będą na koniec października br." - zapowiedział prezes.

W miniony poniedziałek Biedronka otworzyła swój tysięczny sklep. Znajduje się on w warszawskiej dzielnicy Wawer.

Sieć Biedronka jest obecna w Polsce od 12 lat, ma 1000 sklepów w 500 miejscowościach. Zatrudnia 17 tys. pracowników. Posiada 6 centrów dystrybucji.

Biedronka jest pierwszą ogólnopolską siecią handlową, która otrzymała certyfikat HACCP w zakresie bezpieczeństwa produkcji i dystrybucji żywności.

W minionych latach sieć była uwikłana w skandal dotyczący naruszających zasady BHP warunków pracy i niezgodnego z przepisami zatrudnianiem personelu w godzinach nadliczbowych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn 24