Coraz trudniej o kredyt

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBadania NBP pokazują, że w końcu 2008 r. banki wstrzymały akcje kredytową

Że o kredyt coraz trudniej w związku z globalnym kryzysem finansowym - wie każdy konsument i każdy przedsiębiorca. Teraz jednak pokazują to jasno badania Narodowego Banku Polskiego. 80 proc. banków zaostrzyło w IV kwartale 2008 kryteria udzielania kredytów dla firm, 86 proc. wprowadziło ostrzejsze zasady udzielania kredytów mieszkaniowych, a 75 proc. - kredytów konsumpcyjnych - wynika z ankiety NBP. A tymczasem coraz więcej rodzin ma trudności z ich spłatą.

80 proc. banków, udzielających kredytów dla przedsiębiorstw, podniosło również marże. W przypadku banków oferujących kredyty mieszkaniowe odsetek ten sięga około 90 proc. Placówki te wprowadziły również ograniczenia w maksymalnym poziomie kredytowania inwestycji mieszkaniowych. Około 50 proc. banków podniosło marże kredytowe przy udzielaniu kredytów konsumpcyjnych.

Z danych NBP wynika, że w IV kwartale ub. roku wzrosło zapotrzebowanie przedsiębiorstw na kredyty, głównie krótkoterminowe. Większego zainteresowania takimi kredytami banki oczekują również w I kwartale tego roku.

NBP przeprowadził na przełomie grudnia 2008 r. i stycznia 2009 r. ankietę wśród 30 banków działających w Polsce.

Mamy już kłopoty za spłatą kredytów

Tymczasem coraz więcej rodzin ma kłopoty ze spłatą kredytów. Według szefa instytutu badań Pentor z takimi problemami boryka się już co szóste gospodarstwo domowe.

W zasadzie już co szóste gospodarstwo domowe posiadające kredyt jest głęboko zaniepokojone i ma trudności ze spłatą kredytu - mówi TVN CNBC Biznes Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentor Research International.

Kłopoty z nieregularnymi spłatami kredytów zgłasza też co czwarty badany przez Pentor bank.

- Znacząco wzrasta odsetek oddziałów bankowych, które stwierdzają, że rośnie im udział kredytów nieregularnych, a więc tych, które nie są spłacane w wolumenie kredytów w ogóle. To jest już 23 proc. placówek - dodaje Śmiłowski.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES