Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Banki zaostrzają kryteria, a tymczasem chętnych na kredyty mieszkaniowe jest coraz mniej

86 proc. polskich banków zaostrzyło zasady udzielania kredytów hipotecznych w czwartym kwartale 2008 roku - podała Agnieszka Nierodka z Fundacji Kredytu Hipotecznego. Tymczasem wartość naszych depozytów w bankach na koniec zeszłego roku po raz pierwszy w historii była niższa od wielkości udzielonych nam przez banki kredytów.

90 proc. banków podniosło marże oraz wymagania dotyczące wkładu własnego osoby ubiegającej się o kredyt - poinformowała Nierodka na poniedziałkowej konferencji "Życie na kredyt". Jednocześnie w 70 proc. banków zaobserwowano spadek popytu na kredyty mieszkaniowe.

Życie na kredyt

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślał, że na koniec 2008 roku wartość depozytów złożonych w bankach była o 8 proc. niższa niż wartość udzielonych kredytów.

- W tej sytuacji banki powinny zachować szczególną ostrożność przy udzielaniu kredytów. Muszą dbać o bezpieczeństwo depozytów. Dlatego dokładniej sprawdzają zdolność kredytową osób ubiegających się o pożyczki - powiedział Pietraszkiewicz.

Jednak jego zdaniem portfel kredytowy banków jest zdrowy, a obecnie podstawowym ich problemem jest dostęp do źródeł finansowania. - Zabiegamy, żeby w rozwiązanie tego problemu włączył się rząd oraz Narodowy Bank Polski - powiedział Pietraszkiewicz.

Jedna trzecia z nas woli pończochę

Piertraszkiewicz zwrócił uwagę na to, że w Polsce tylko 64 proc. osób powyżej 15. roku życia korzysta z usług bankowych. Nie znaczy to jednak, że osoby niekorzystające z usług banków nie zadłużają się. Prof. Piotr Błędowski ze Szkoły Głównej Handlowej powiedział, że osoby te zazwyczaj pożyczają pieniądze od rodziny lub znajomych. Podkreślił jednak, że trudno jest oszacować skalę tego zjawiska.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24