Coraz droższy ból głowy. Apteki podnoszą ceny

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Apteki podnoszą ceny na leki bez recepty

Coraz bardziej wzrastają ceny leków sprzedawanych bez recepty - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Zysk dla aptek może być znaczący. Polacy tylko w ubiegłym roku wydali na takie specyfiki blisko 8 mld złotych.

Za zmiany cen na rynku aptekarskim odpowiadają głównie niskie marże dla aptek oraz sztywne ceny ustanowione na leki refundowane. Obecny narzut nie jest liczony, tak jak do tej pory, od ceny konkretnego leku, ale od limitu, który jest ustanowiony dla całej grupy leków terapeutycznych.

Apteki starają się więc ratować przed skutkami ustawy refundacyjnej. Wprowadzają więc wyższe ceny nie tylko na leki sprzedawane bez recepty (tzw. OTC) ale również na suplementy diety i dermokosmetyki.

Podwyżki trwają od roku

Według Pawła Klisia, dyrektora Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty, apteki już w zeszłym roku widziały o planach wprowadzenia przez resort zdrowia sztywnych cen leków. Systematycznie zaczęły więc poszerzać swoją ofertę i jednocześnie podnosić ceny. Przykładowo ceny najpopularniejszych leków (m.in. tych na kaszel, bóle różnego typu i uspokajających) wzrosły średnio o 10-15 proc.

Według Jacka Czarnockiego z IMS Health, ceny będą się nadal zwiększać w 2012 roku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24