Coraz chętniej pozbywamy się akcji

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy pozbywają się akcji

3,6 mld zł wynosi wartość akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, których w ubiegłym roku pozbyli się Polacy - wynika z szacunków NBP, które przytacza piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem analityków banku, tempo wychodzenia inwestorów indywidualnych z giełdy było najwyższe od 2004 r., czyli od kiedy dostępne są porównywalne dane.

Chociaż liczba rachunków inwestycyjnych w biurach maklerskich stopniowo rośnie i wynosi ok. 1,5 mln, to tylko niewielka część tych kont jest aktywna. Okazuje się, że w końcu ubiegłego roku gospodarstwa domowe miały akcje spółek giełdowych o wartości 39,5 mld zł, czyli o niemal 13 mld zł mniejszej niż rok wcześniej. Równie słabo jest z lokowaniem na giełdzie funduszy inwestycyjnych (TFI) oraz z przymusowym oszczędzaniem w otwartych funduszach emerytalnych (OFE).

Najczęściej Polacy oszczędzają w bankach. Ubiegły rok przyniósł wzrost ich udziału w naszych zasobach finansowych do 38,5 proc., najwyższego poziomu od połowy kryzysowego 2009 r. - czytamy w gazecie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24